Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ardıç yağı illet hastalık hücrelerini yok etti

27.04.2021
16
Ardıç yağı illet hastalık hücrelerini yok etti

Kütahya da iki lise talebesi, farelerden alınan illet hastalıkli hücrelerde deneyler yaparak, ardıç yağının meme illet hastalıki hücrelerini yok ettiği neticesine erişti.

Özel Konuralp Fen ve Anadolu Lisesi 9 uncu sınıf talebeleri Dilara Rabia Altıkat ve Hatice Kübra Saraoğlu, Biyoloji Hocayı Mehmet Ali Akyol danışmanlığında “Ardıç, Kantaron ve Çörek bitkiu Yağlarının Albino Mouse 4T1 Meme illet hastalıki Hücreleri Üzerindeki Tesirinin Araştırılması” mevzulu proje hazırlayarak, muhtelif proje müsabakalarına katıldı.

Söz mevzusu proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Müesseseyi nun TÜBİTAK tertip ettiği yarışmada Bursa da yapılan bölge elemelerinde sergilenmeye değer görülürken, özel bir mektebin organize edilen 20. INEPO Etraf Proje Olimpiyatı nda ise etraf ve sağlık kategorisinde ikinciliği elde etti.

Altıkat, yaptığı açıklamada, projeyi, çağın yaygın hastalıklarında bkocaman olan meme illet hastalıkine hem natürel hem de ekonomik çözüm bulma görüşüyle oluşturduklarını bildirdi.

illet hastalıkin vefat sebepleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada geldiğini belirten Altıkat, “Ülkemizde senede en az 20 bin bireye meme illet hastalıki teşhisi konulmaktadır. Bu surattan ananesel tıpta rehabilitasyon emeliyle kullanılan bitkisel uçucu ve sabit yağların meme illet hastalıki hücreleri üzeriniki etkilerini inceledik” dedi.

Çörek bitkiu Ve Kantaronda 3 te 2 Oranında Başarı Sağlandı

Saraoğlu da ardıç, kantaron ve çörek bitkiu yağlarının meme illet hastalıki hücresi üzerindeki tesirlerini belirlemek emeliyle Dumlupınar Üniversitesi DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Laboratuvarı nda deneyler yaptıklarını anlattı.

Deneylerde, farelerden alınan Albino Mouse 4T1 meme illet hastalıki hücrelerle ardıç, kantaron ve çörek bitkiu yağlarını kullandıklarını ifade eden Saraoğlu, şöyle konuştu:

“4 ayrı petri kabına, bkocaman hakimiyet olmak üzere sırasıyla ardıç, çörek bitkiu ve kantaron yağlarını ekledik ve 21 saat sonunda tahliller yaptık. Yağların illet hastalık hücreleri üzerinde tesirli olup olmadığını, tesirliyse hangi oranda tesirli olduğu kaydolduk. Elde ettiğimiz neticelere göre, hakimiyet grubundaki hücrelere oranla ardıç yağı ilave edilen petri kabında canlı hücreye tesadüfmedik. Başka Bir Deyişle ardıç yağı ilave edilen hücre grubunda çoğalış alana gelmediği gibi, tüm canlı hücreleri de öldürdü. Çörek bitkiu yağı ve kantaron yağı ilave edilen petri kabındaki hücrelerin ise 3 te 2 sinin yok olduğunu gözlemledik.”

Saraoğlu, fare meme illet hastalıki hücrelerinin fizyolojik ve anatomik özellikleri bakımından insan meme illet hastalıkiyle büyük benzerlikler gösterdiğine dikkati sürükleyerek, hücreler laboratuvar civarında süratle arttığı için basitlikle inceleyebildiklerini kaydetti.

Bu çalışmayla özellikle ardıç yağının onkolojik rehabilitasyon edici özelliği olduğunu ispatladıklarını söyleyen Saraoğlu, muayenehane çalışmaların ayrı bir proje olarak sürdürülebileceğini sözlerine ilave etti.

Akyol ise çok pahalı olan illet hastalık rehabilitasyonunun bu usulle gelecekte ucuzlayabileceğini dile getirdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.