Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Benler Cilt illet hastalıki Habercisi mi?

29.10.2021
25
Benler Cilt illet hastalıki Habercisi mi?

Bronz derinin popülerliği, bilinçsiz güneşlenme, solaryum ve vasati yaşın yükselmesi gibi sebeplerle her sene cilt illet hastalıkine tutulan insan rakamı çoğalıyor. Erken tanı ve rehabilitasyonun yanı gizeme gözetici cerrahi teşebbüsle cilt illet hastalıkinden korunmak olası!

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Heyet, ten saçlı ve kıllı bölgeler dahil üzerinde iyileşmeyen veya iyileşmiş gibi görünüp tekerrür açılan her türlü yaranın ve genişleme gösteren her kirin, aksi delil edilinceye kadar cilt illet hastalıki olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Görülme sıklığı ve biyolojik tutum değişiklikleri göz önüne alınarak cilt illet hastalıkleri malign melanom ve melanom dışı cilt illet hastalıkleri olarak ikiye dağıldığını ifade eden Heyet, ileri yaşlarda ve erkeklerde daha sık görülen melanom dışı cilt illet hastalıkinin yaşamı tehdit edici kalitede olmadığını söylüyor. Tende doğuştan olan veya sonradan ortaya çıkan benler üzerinde büyüyen malign melanom ise teşhiste geç kalındığında yaşamı tehdit edebiliyor.

Cildin iyi mizaçlı lezyonları çoğunlukla düzgün kenarlı, üniform renkte, simetrik lezyonlardır. Tende var olan veya sonradan büyüyen bir yaradılışta büyüme, genişleme, kabarıklıkta çoğalma, kanama, mevcut yaranın derinleşmesi, renk farklılığı gibi bulgular melanom dışı ten illet hastalıkinin belirtisi olabilir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Heyet, cilt illet hastalıklerinin kesin tanısının problemli ten bölgesinden alınan parçanın patoloji laboratuvarında araştırılması ile konulduğunu belirtiyor ve ilave ediyor: “Dudak, gözkapağı özellikle göz/btümörün bileşkesi, btümörün, kulak, el üstü ve parmaklarda yer alan cilt illet hastalıkinde ve iyileşmeyen kronik yara üzerinde ortaya çıkan cilt illet hastalıklerinde erken tanı ve rehabilitasyon ehemmiyetli. Zira bu bölgelerde ve kronik yara tabanında büyüyen cilt illet hastalıki daha saldırgan seyredebilir; gecikmiş rehabilitasyon estetik ve fonksiyonel kayıplarla sonuçlanabilir.

Benler ne zaman riskli?

Bedene renk veren pigment hücrelerin yoğun olmasıyla oluşan benler; büyüme, kabuklanma, kanama, kaşıntı gibi belirtiler gösteriyor; renginde koyulaşma- açılma ve yüzeyinde bir ekip kumpassızlıklar mevzubahisi ise bu benlerden şüphelenmek gerekli.

Bu kaideye göre asimetrik, hudutları kumpassız olan veya kumpassızlaşmış, renginde başkalaşım ve çapında büyüme olan lezyonlar, melanom açısından uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Gerek görülür ise cerrahi teşebbüs ile benin çıkarılması gözetici cerrahi melanom tehlikesini ortadan kaldırıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.