Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çağdaş Yaşam Kadınlarda Meme illet hastalıki Tehlikesini Artırıyor

12.04.2021
13
Çağdaş Yaşam Kadınlarda Meme illet hastalıki Tehlikesini Artırıyor

Dünyada kadınlar arasında en çok görülen illet hastalık olan “meme illet hastalıki”, kadınların vefat sebepleri arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Araştırmalara göre meme illet hastalıkinin en sık tesadüfüldüğü ülke olan ABD’de her 8 kadından birinde meme illet hastalıki görülüyor. İstatistiki çalışmaların Türkiye için de riskin çok büyük olduğunu gösterdiğini söyleyen Acıbadem Maslak Sağlık Kurumu Meme Muayenehaneyi nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu, Sağlık Bakanlığı’nın ve üniversitelerin bilgileri beraber değerlendirildiğinde en iyimser ihtimalle Türkiye’de her 11-12 kadından birinde meme illet hastalıki görüldüğünü ifade etti.

Gelişmiş ve çağdaş yaşama geçmiş ülkelerde meme illet hastalıkine tesadüfülme sıklığının çok daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu, “Bir ülke batılı anlamda ne kadar çok gelişmişse, ne kadar çağdaş bir hayat yaşanıyorsa, bu ülkenin kadınlarında meme illet hastalıki daha çok görülüyor.” dedi. Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu bu vaziyetin nedenlerini söyle sıraladı:

Çocuk doğurmamak: Çağdaş yaşamın en ehemmiyetli tesirlerinden biri olarak kadınlar daha az çocuk doğuruyor ya da kariyer endişesiyle çocuk mevzusunu erteleyerek ilerleyen yaşlarda da hiç çocuk sahibi olamıyor.

Emzirmeme: Çocuk sahibi olan kadınlar yoğun iş temposu veya estetik evhamlarla bebeklerini emzirmiyor veya emzirme yarıyıllarını kısa yakalıyorlar.

Hormon alımı: Menopoz bulguları başladığında evvelki senelerde bunlar çok natürel kabul edilip hiç ilaç alınmadan bu yarıyıl geçiriliyordu. Günümüzde, çok rakamda kadın menopoz şikayetlerini yaşamamak veya menopozu ertelemek için hormon östrojen, progesteron kullanıyor. Çağdaş çağda, hormon kapsayan doğum hakimiyet haplarının yaygın ve çok uzun senelerce kullanılması da eş tesire sahip.

Fazla kilo: Kiloluluk obezite Amerikan cemiyetinde olduğu gibi tam dünyanın problemi. Fast-food ve eşi fazla kalorili gıdalarla sağlıksız ve kumpassız beslenmenin natürel neticeyi kiloluluk oluyor. Özellikle menopozdan sonra süratle kilo alan kadınlarda meme illet hastalıkine tutulma tehlikesinin çoğaldığı bilimsel olarak gösterildi. Menopoz sonrası yarıyılda kadınlarda östrojen hormonunun ana kaynağı yağ dokularıdır.

Fiziksel etkinliğin eksilmesi: Masa başı çalışma, fazla araba kullanımı ve bir hayli işin internet yoluyla konuttan çıkmadan halledilmesi gibi çağdaş yaşamın getirileri fiziksel hareketliliği kısıtlıyor. Araştırmalar fiziksel etkinliği fazla olan insanlarda meme illet hastalıkine daha az tesadüfüldüğünü gösteriyor. Meme illet hastalıkine tutulup rehabilitasyonunu bitirmiş kadınlarda fiziksel etkinliklerin artırılması dahi sağ kalım oranlarını yükseltiyor.

Stres: Çağdaş ve batı stili yaşamın bırakılmaz unsurlarından biri olan stres, bağışıklık sistemi üzerine negatif tesirleri sebebiyle öteki bir hayli hastalıkta olduğu gibi meme illet hastalıki için de bir tehlike etmeni olarak kabul edilebilir.

İçki: Sosyo-ekonomik güzergahtan gelişmiş ülkelerde daha yaygın kullanılan içkili meşrubatların fazla ölçüde harcanması ile meme illet hastalıki görülme sıklığı arasında ilişki tanımlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.