Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dikkat, Bunlara Değen Yanıyor

10.04.2021
15
Dikkat, Bunlara Değen Yanıyor

Türkiye ’ye ithal edilen bazı tekstil mahsulleri zehir saçıyor. illet hastalıkojen azo boyar madde ihtiva eden bu mahsulleri değil kullanmak, değmek bile sağlık açısından tehlike yaratıyor. Bunun teftişi için dün ehemmiyetli bir adım atıldı. Güvensiz madde kapsayan, sağlık açısından büyük tehlike yaratan mahsuller piyasadan toplatılacak, üreticisine ceza verilecek. Ayrıca gazeteye verilecek, TV ’de yayımlanacak duyurularla hasarlı boya kapsayan bu mahsullerin geri çağrılması sağlanacak.

Milliyet Gazetesi nin haberine göre, ithal tekstil mahsullerindeki azo boyar madde teftişini Sağlık Bakanlığı ismine İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği İHKİB yapıyor. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, şirketleri eğitime tabi yakaladıklarını ve bu sayede illet hastalıkojen madde oranının düşme yoluna girdiğini söyledi.

Gümrükten alınan numunelerin incelemesini yapan Ekbitkieks Laboratuarı İcra Heyeti Başkanı Nilgün Özdemir, yapılan binlerce tahlile atıfta bulunarak şunları söyledi: “Teftişlere ilk başladığımız yarıyılda 8 bin-9 bin ppm bedellerinde azo boyar madde tespit ediyorduk. Hâlâ bazı numunelerde bayağının kat kat üstünde azo boyar madde tespit ediyoruz. Bu maddeler sıhhate çok hasarlı, illet hastalıkojen olduğu ispatlanmış, çok sıkı biçimde teftişleri sürdürüyoruz.”

‘Gümrükte bilave etmiyor ’

Ekonomi Bakanlığı, gümrükler ve İTKİB işbirliğiyle yapılan ithalat himayeyi harekâtında, ithal bir mahsulün 60 saniyede balakasının alındığını belirten Özdemir, “Test neticeyi 3 günde çıkıyor. Ancak mülk gümrükte alıkonulmuyor, piyasaya dağıtımı yapılıyor. Hududun üstünde azo boyar madde çıkarsa bertaraf koşul” dedi.

Tahlile takılan işletmeler www.ebirlik.org sitesinde de bülten ediliyor. Bültende şirketin ağzından, “Mahsulümüzde hasarlı boya tespit edildi. Aldığınız mahsulü getirin, parasını iade edelim” ifadeleri yer alıyor.

Ürünlerinde illet hastalıkojen madde çıkan işletmeler bültenle teşhir ediliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.