Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Erkeklerin fobili düşü prostat…

27.04.2021
18
Erkeklerin fobili düşü prostat…

PSA testi ile prostat illet hastalıkinde erken teşhis muhtemel!

PSA Prostat Spesifik Antijen testi; prostat illet hastalıkinin erken tanısına dayanakçı oluyor ve bu da rehabilitasyonda başarı oranını artırıyor. Ancak son zamanlarda PSA testleri tenkit oklarının amacı haline geldi. Yeni araştırmalar bu testin afaki biyopsi, operasyon ve ışınım rehabilitasyonlarına neden olduğunu ileri sürdü. Oysa doğru açıklanan PSA testi prostat illet hastalıkleri için oldukça emin bir erken tanı usulü.

PSA, prostat bezinin hücreleri tarafından üretilen ve bir pıhtı halinde çıkan meninin akışkanlaşmasını sağlayan bir prbitkiein molekülüdür. Bu prbitkieinin kanda çoğalışı, prostat bezinde bir mesele olduğunun göstergesi olarak açıklanır ancak, PSA testinde kuşkulu neticelerin elde edilmesi her zaman prostat illet hastalıki olduğu anlamına gelmez. Prostat bezinin iyi mizaçlı büyümesi, enfeksiyon gibi değişik hastalıklar da PSA seviyesini artırır.

Prostat illet hastalıki kuşkusu, rektal tetkikte prostat bezinde nodül veya sertlik sezilmesi ve/veya PSA seviyesinde yükseklik ile ortaya çıkabilir. Anormal rektal tetkik bulguları ve/veya PSA yüksekliği var ise bunun iyi mizaçlı bir büyüme veya prostat illet hastalıkinden kaynaklandığını belirlemek üzere şahsa prostat biyopsisi önerilir.

MNTLAB Laboratuvar Hizmetleri Danışmanı ve Muayenehane Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Nezih Hekim, dünyadaki PSA münakaşalarını şöyle özetliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Gözetici Hizmetler Görev Eforu, PSA testi yüksek çıkan her hastanın prostat illet hastalıki olmadığını, bu teste katlanarak birçok hastaya afaki yere biyopsi yapılabileceğini ileri sürüyor. Prostat illet hastalıki tespit etilen birçok hastaya değilmese bile hiçbir şey olmayacak iken, gerekmeyecek biçimde radikal prostatektomi gibi cerrahi teşebbüsler yapıldığında idrar yakalayamama, cinsel bozukluklar gibi ortaya yeni sağlık problemlerinin çıktığını belirtiyor.

Doç. Dr. Nezih Hekim, ülkemizde bevliye uzmanlarının yalnızca tbitkial PSA bulgularına göre hareket etmediğine; rektal tetkik, gerekirse ultrasonografi ile lezyonu hakimiyet ettiğine dikkati sürüklüyor. PSA yüksek bile olsa bu neticenin bir prostat iltihabına ya da selim bir prostat büyümesine bağlı olabileceğini hesap ederek, gerçekten biyopsi gerekiyorsa ancak o zaman biyopsi kararı aldıklarını belirtiyor.

Kanda PSA seviyeyi yalnızca prostat illet hastalıkini çoğalmıyor, bu bir hakikat. Ancak şu anda prostat illet hastalıki için erken haber veren tek laboratuvar testi, PSA. Doç. Dr. Hekim, urun rektal tetkikte ele gelinceye kadar büyümesini bilave etmek yerine PSA testini yaptırmanın ve bevliye uzmanları ile birlikte hareket faktörün önemini dikkat topluyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.