Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Geniz illet hastalıkinde Erken Tanı Ehemmiyetli!

09.11.2021
21
Geniz illet hastalıkinde Erken Tanı Ehemmiyetli!

Nazofarinks Geniz illet hastalıklerinde Erken Tanı İle

Başarı Oranı %98’E Çıkıyor

Geniz ve boyundaki lenf bezlerinde şişme ile ortaya çıkan nazofarinks illet hastalıklerinin rehabilitasyonunda, yoğunluk ayarlı radybitkierapi yöntemi “IMRT” kullanılıyor.

Türkiye de görülme oranı düşük olan nazofarinks illet hastalıki, duyarlı bir bölgede reelleştiği için rehabilitasyonunda sadece radybitkierapi ve kembitkierapi uygulanıyor. Nazofarinks illet hastalıklerinin rehabilitasyonunda kullanılan yoğunluk ayarlı radybitkierapi yöntemi “IMRT” ise, aynı anda birden çok ur bölgesine değişik dozlarda ışın verilmesini sağlayarak rehabilitasyon sürecini basitleştiriyor. Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Engin, nazofarinks illet hastalıkleriyle alakalı şunları anlatıyor:

“Yutak ile burnun arka tarafının birleştiği geniz bölgesini içeren nazofarinks dediğimiz bölgede hakikatleşen bu hastalık, çok muhtelif belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Belirtileri sıklıkla boyunda kitle, özellikle tek taraflı kulakta dolgunluk, duyma azlığı, orta kulakta akışkan birikimi ile btümörün tıkanıklığı, btümörün kanaması ve kafa asapları tutulumuna bağlı bulgular olarak kendini gösteriyor. Boyunda ele gelen kitleler, çenede kilitlenmeler, ağrı ya da orta kulak irinleri ile bazen de duyma kaybı ya da kafa asapları ile alakalı belirtiler de ortaya çıkabiliyor. Rastgele bir yetişkin hastada özellikle tek taraflı orta kulakta akışkan birikimi varsa, aksi kanıtlanana kadar nazofarinks illet hastalıkinin incelenmesi gerekiyor.”

Hastalığın en fazla ileri yaş grubunda ve gençlerde görüldüğünü belirten Prof. Dr. Kayıhan Engin, “Bu hastalığın sıklığı kadın ve erkeklerde değişmiyor. Ancak hastalığın seyri açısından cinsiyet değişikleşmesi görülebiliyor. Rehabilitasyonun seyri açısından hastalığın bulunduğu safha, hastanın yaşı, cinsiyeti ve lenf nodu metastazı görülüp görülmemesi fark yaratıyor. Kadınlarda rehabilitasyonda daha iyi neticeler alınıyor. Ancak bu farkın neden kaynaklandığı henüz bilinmiyor” dedi.

Prof. Dr. Kayıhan Engin laflarına şöyle devam etti: “Hastalık çoğu zaman boyunda, iki taraflı lenf bezlerine atlamış halde oluşuyor. O bölgeye teşebbüste bulunmak oldukça güç oluyor. Bu sebeple temel rehabilitasyon olan radybitkierapi, hastalığın düzeyine bağlı olarak kembitkierapi ile birlikte de kullanılıyor. Rehabilitasyon için hem yüksek dozda ışın verilmesi hem de bu uzuvların korunması gerekiyor. illet hastalıkli alana yüksek doz ışın verilerek hastanın urdan kurtarılması muhtemel oluyor. Ancak ağız kuruluğu gibi yaşam boyu sürecek kasvetler de alana gelebiliyor.”

“Burada ilk düzeyde yoğunluk ayarlı radybitkierapi makineyi IMRT kullanılıyor. Zira, illet hastalıkin ana kitlesi ya da boyundaki lenf bezlerinde değişik seviyelerde belirtiler olabiliyor. O sebeple değişik dozları bir arada uygulamak gerekiyor. Bunu da en iyi sağlayan yöntem de IMRT. Her alan içinde ufak alancıklar oluşturularak, bazı yerlerde daha yüksek, bazılarında da daha düşük dozda ışın veriliyor. Başka Bir Deyişle, tüm duyarlı uzuvları koruyarak, dozu ayarlamak muhtemel oluyor. Haftada beş gün, ayakta uygulanan rehabilitasyon, yedi hafta sürüyor” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.