Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güneş Işınları Akciğer illet hastalıkine Gözetiyor

10.04.2021
15
Güneş Işınları Akciğer illet hastalıkine Gözetiyor

Journal of Epidemiology and Community Health mecmuasında yayınlanan California Üniversitesinde vazifeli analistlerin çalışmasında, ekvatordan uzak olan, güneş ışığının az olduğu ülkelerde akciğer illet hastalıki oranının yüksek olduğu belirlendi.

Çeşitli kıtalardaki 111 ülkedeki bilgileri araştıran bilim adamları, akciğer illet hastalıkinde olayların yüzde 85’inin nedeni sigara olsa da, güneş ışığı yetersizliğinin de etmenlerden biri olduğunu belirttiler.

Güneşten alınan D vitaminin, bedendeki hücre vefatından mesul etmenleri teşvik ederek ur gelişmesini önlediği belirtiliyor.

Vücudun ana D vitamini kaynağı UVB ışınının ekvatora yanaştıkça çoğaldığını andırdıran bilim adamları, araştırmada ekvatordan uzak ülkelerde akciğer illet hastalıki oranının azami, ekvatora yakın ülkelerde ise en düşük olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

Araştırmacılardan Dr. Cedric Garland, öteki illet hastalık hastalıklarında olduğu gibi akciğer illet hastalıkinin de genellikle epitel hücrelerde başladığını anımsatarak, D vitaminin, hücreleri sıkı sıkıya birbirine bağlayan ve böylece hücre ayrılınmasını frenleyen tutkal eşi bir madde oluşturan kimyevileri uyardığını söyledi.

D vitaminin illet hastalıkin gelişimini yavaşlatma özelliğinin de bulunduğu belirtiliyor.

Dr. Garland, bununla beraber orta derecede güneş ışığına maruz kalmanın ten illet hastalıkinin en makûs cinsi olan melanoma tehlikesini ehemmiyetli miktarda artırmadığını da vurguladı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.