Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıkler Önlenebilir!

27.10.2021
20
illet hastalıkler Önlenebilir!

Dünya Sağlık Teşkilatının istatistiklerine göre, 2005 senesinde tüm dünyada can veren 58 milyon insanın %13ü, başka bir deyişle 7.6 milyon birey illet hastalık suratından hayatlarını kaybetti

Bu vefatların %70inden aşırısının düşük ve orta kazanç grubundan olan ülkelerde reelleşmiş olması da dikkat çekici, ama hakikat ehemmiyetlisi illet hastalık vefatlarının her geçen sene çoğalış göstermesi. Buna göre, 2015de 9 milyon, 2020de de 11.4 milyon insanın illet hastalık sebebiyle can verecekleri varsayım ediliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bvefatı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için yazdı.

Erkeklerde akciğer, mide, karaciğer, kalın bağırsak, yemek borusu ve prostat illet hastalıkleri, bayanlarda ise meme, akciğer, mide, kalın bağırsak ve rahim ağzı illet hastalıkleri vefatları ilk sıralarda geliyor.

illet hastalık NEDEN OLUŞUR

illet hastalık, bedenin her hangi bir dokusundan kaynaklanan 100den fazla hastalığın genel adı. Habis ur ve malin ur da illet hastalıkle eş anlamlı kullanılan öbür terimler.

illet hastalıkli hücrelerin normal hudutlarının dışına çıkarak hakimiyetsiz artmaları ve komşu oldukları doku ve uzuvları istila etmeleri başta gelen özellikleri. Hücreler kana karışarak bedenin çok uzak uzuvlarına da yayılabiliyor.

illet hastalıkin komşu dokulara doğrudan veya uzak uzuvlara kan veya lenf yollarıyla dağılmasına metastaz adı veriliyor. Metastaz, bütün illet hastalıkler için hastalığın ilerlemiş ve rehabilitasyonunun da güç olduğu anlamına geliyor.

illet hastalıkler, hücre büyümesi ve tamirinden mesul olan genlerdeki farklılıklardan dolayı ortaya çıkıyor. Bu farklılıkların yaradılışında ise birçok etrafsal etkenin büyük ehemmiyeti var.

illet hastalık tek bir hücreden başlıyor. Bir hücrenin illet hastalık hücresi biçimine mutasyonu birçok evrelerden geçerek hakikatleşiyor.

ETRAFSAL ETKENLER

Ultraviyole ve X-ışınları gibi fiziksel faktörler ile asbest ve tütün gibi kimyevi etmenlerden başka bazı biyolojik etmenlerin de illet hastalık yaradılışında rolleri var.

Tüm illet hastalıklerin beşte bcerahatten, muhtelif bakteri, virüs, mantar ve asalaklar mesul yakalanıyor.

Mesela, hepatit B virüsünün karaciğer, HPV virüsünün rahim ağzı, helicobacter mikrobunun mide illet hastalıkine, ve HIV, başka bir deyişle AİDS hastalığına yol açan virüsün de bazı sarkomlar ve lenfomalara neden oldukları artık iyi biliniyor.

Gıdaların aflatoksin gibi zehirlerle kirlenmesi de karaciğer illet hastalıkine yol açabiliyor.

Etrafsal etkenler içinde en başta gelen illet hastalıkojen madde tütün. Tütün, yalnızca sigara olarak değil, pipo, puro,nargile… biçiminde içildiğinde veya ağızda çiğnendiğinde de illet hastalıke neden oluyor. Hatta, kendileri içmedikleri halde, sigara içilen etrafta bulunanların bile akciğer illet hastalıki olma ünsüzlükleri var.

Son senelerde beslenme alışkanlıklarının illet hastalık gelişimi üzerinde tesirleri olduğu mevzusundaki balakalar da giderek çoğalıyor. Obezite, kalp ve damar hastalıkları, diyabet için olduğu kadar illet hastalık için de bir tehlike etmeni. Sebze ve meyvelerin giderek daha az harcanmaları ve çok fazla tuz kullanılması da illet hastalık tehlikesini artırabiliyor. Alkol de başta yemek borusu, yutak, gırtlak, karaciğer olmak üzere pek çok illet hastalık türünü yargılanıyor.

İnsanların etkinliklerinin eksilmesi, başka bir deyişle giderek daha az hareketli olmaları da illet hastalık gelişiminde rolü olduğu düşünülen etmenlerden bir öbürü. illet hastalık yaradılışında yaş da ehemmiyetli bir etmen. İhtiyarladıkça illet hastalık ve illet hastalıkden vefat tehlikeyi de direnerek çoğalıyor. Bu, bir taraftan yaşla beraber tehlike etkenlerinin çoğalması ile ve bir taraftan da hücresel tamir mekanizmalarının daha az tesirli olmalarına bağlı.

illet hastalıkLER ÖNLENEBİLİR

Elbette, genetik servetimizi değiştirmek de yaşımızı küçültmek de elimizde değil, ama görüldüğü gibi illet hastalık yaradılışında değiştirilmesi veya ortadan kaldırılması olası olan pek çok faktör var.

Tüm negatif etraf etkenlerinin ortadan kaldırılmasıyla illet hastalıklerin neredeyse üçte ikisini önlemek hiç de güç değil.

Yalnızca sigaranın terk edilmesi, sağlıklı bir perhiz ve yeterli fiziksel etkinlik ile bile tüm illet hastalıklerin %40 oranında azaltılabileceği öngörülüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.