Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bayanlar, nohut sizin için yaratılmış!

08.04.2021
11

Nohutun özellikle bayanlar tarafından daha çok harcanması gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Oğuz Özyaral, nohutun meme illet hastalıkine karşı ehemmiyetli miktarda koruma tesiri yaptığını belirtti.

Millet Sıhhati Uzmanı Doç. Dr. Özyaral, “Nohut, özellikle meme illet hastalıkine karşı gözeticidir. Aynı zamanda östrojen hormonunu dengeleyici tesiriyle menopoz yarıyılında yararlıdır” dedi.

Millet Sıhhati Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, yaptığı açıklamada, haftada en az iki kere olmak üzere harcanmasını önerdiği nohudun, Deoksirübo Nükleik Asit birleşimi ve yenilenmesi için lüzumlu olan folata sahip olduğunu, bu sebeple de Deoksirübo Nükleik Asidin illet hastalık hücreleri formunda değişmesini önlediğini ve yapıyı gözettiğini ifade etti.  

Bu özelliğiyle nohudun, illet hastalık hücrelerinin beden içinde dağılmasını, büyümesini yasaklamaya destekçi olduğunu aktaran Özyaral, “Nohut, özellikle meme illet hastalıkine karşı gözeticidir. Aynı zamanda nohut östrojen hormonunu dengeleyici tesiriyle özellikle menopoz yarıyılında yararlıdır. Bu yarıyılda ortaya çıkan sıcak ve ter basması gibi şikayetlerin eksilmesine destekçi olur.” değerlendirmesinde bulundu. 

“Nohut sofralarda daha fazla yer bulmalı” 

Özyaral, Türkiye’de bolca üretilen nohudun, az su isteyen, kıraç alanlarda bile çok kolay yetişebilen bir ürün olduğunu dile getirerek, şunları kaydoldu: 

“Hemen herkesin bildiği bu bakliyat sofralarda daha fazla yer bulmalı. Nohut kalsiyum, magnezyum, pbitkiasyum, selenyum, bakır, çinko ve demirin yanı gizeme, A vitamini ve betakarbitkien açısından da zengin bol lifli bir baklagildir. Nohutta yer alan selenyum, bağırsak enzimlerinin çalışma işlevlerine destek vererek, bedende illet hastalıkin neden olduğu bileşenlerin zehir tesirini ortadan kaldırır. Selenyum ayrıca ur yaradılışını yasaklamaya takviyecidir. Ayrıca nohut meme illet hastalıkine karşı gözeticidir. Bağırsakta hasarlı bakterilerin büyümesini manilerken, sindirim sistemi için lüzumlu olan faydalı bakterilerin gelişimini de destekler. Nohut yüksek lif içeriği sayesinde sütun ve makatla bağlantılı illet hastalık tehlikesini düşürür, sindirim sistemini korur ve mideyi güçlendirir.” 

“Bayanlar nohudu daha fazla harcamalı” 

Doç. Dr. Özyaral, bazı şahısların vitamin bedelinin kaçmaması emeliyle nohudun nemlendirildiği suyu dökmediğini ancak bu suyun vitaminden çok, zehirle dolu olduğunu anlatarak, “Piyasaya sunulan kuru nohutların yemek olarak pişirilebilmesi için en az bir gece evvelinden içme suyu içerisine bırakılıp şişmeleri sağlanmalı. Şişme esnasında nohut bitkisinin özelliğinden dolayı suya, mide tarafından sindirilemeyen, zehirli madde, gazlar bırakır. Bu surattan içinde yumuşatıldıkları bu su dökülmeli, yeni taze suyla nohut yemeği yapılmalıdır.” diye konuştu. 

Meme illet hastalıki gözeticiliği tesiri kapsamında bayanların bu besini daha fazla harcamasını öneren Özyaral, şu balakaları verdi: 

“Nohudun kumpaslı harcanması şeker hastalığını da önleyebilmektedir. Tansiyonu tertip etmeye dayanak etmekte, ayrıca bulantı, baş dönmesi ve baş sızısı problemlerini de giderdiği bilinmektedir. 

İçeriğinde yer alan amino asitler sayesinde uyku kumpasını sağlamada destekçi olabilmektedir. Bedenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte ve hastalıklara tutulma tehlikesini eksiltir. İhtiva ettiği fosfor ise kemik ve diş yapısını ve kuvvetlenmesini destekler. Mutluluk hormonlarına tesir eden nohut böylelikle bunalımı yasaklamaya da destekçi olabilir. Kolesterolü tertip edici, kalp damarlarını açıcı ve kalbi gözetici özelliklere sahiptir. Beyinsel ve zekasal bitkinliği giderir, belleği kuvvetlendirerek bilmeyi kolaylaştırıcı özelliği bulunur.”

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.