Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalıtsal Metamorfoz illet hastalık Tehlikesini Artırıyor

04.11.2021
16
Kalıtsal Metamorfoz illet hastalık Tehlikesini Artırıyor

Genetik testler sayesinde illet hastalık tehlikeyi değerlendirmesi muhtemel!

illet hastalık genetik ve etrafsal faktörlerin bir bileşkesi olarak ortaya çıkıyor. Ancak her illet hastalık kalıtsal değil; bir illet hastalıkin kalıtsal olabilmesi için illet hastalıki yaratan değişinimin faize hücrelerinde oluşması gerekiyor.

Uzm. Dr. Gülay Özgön, illet hastalıkin genetik ve etrafsal faktörlerin bir bileşkesi olarak ortaya çıktığını ancak genetik farklılıklarla oluştukları halde her illet hastalıkin kalıtsal olmadığını, bir illet hastalıkin kalıtsal olabilmesi için illet hastalıki yaratan değişinimin faize hücrelerinde de oluşması gerektiğini belirtiyor. Uzm. Dr. Özgön, yapılacak genetik testlerle bazı illet hastalık cinsleri için yüksek tehlike grubundaki bireylerin belirlenebildiğini ifade ediyor.

Uzm. Dr. Gülay Özgön bazı sütun, meme, yumurtalık ve tiroid illet hastalıklerinin ailesel illet hastalık olduğunu belirterek meme illet hastalıkinin takribî yüzde 7’sinin ve yumurtalık illet hastalıkinin yüzde 10’unun anne veya babadan değişinimin geçişiyle olduğunu belirtiyor. Özgön, kalıtsal meme ve yumurtalık illet hastalıklerinin yüzde 84’şöhretin değişinime uğramış BRCA1 ve BRCA2 genlerinin irsiyeti ile oluştuğunu dile getirerek “Genel popülasyonda bayanların 50 yaşından evvel meme illet hastalıki büyüme tehlikeyi yüzde 2. Ancak, BRCA1 veya BRCA2 değişinimi olan bayanlarda 50 yaşına gelmeden bu illet hastalıkin büyüme ihtimali yüzde 33-50 arasında.” dedi.

BRCA1 veya BRCA2 değişinimi taşıyan bir kadının ikinci defa meme illet hastalıkini geliştirme tehlikesinin yüksek olduğunu belirten Uzm. Dr. Özgön, bu gen değişinimlerine erkeklerde de tesadüfüldüğünü, bu değişinime sahip erkeklerde de illet hastalık tehlikesinin belirgin bir miktarda çoğaldığını dile getiriyor. Çalışmalara göre, her 500 bireyden bkocaman BRCA1 veya BRCA2 genlerinden biltihapta değişinim taşıyor ve bu değişinimler meme illet hastalıki tehlikesinin yanı gizeme yumurtalık ve kolorektal illet hastalık ile melanoma tehlikesini de artırıyor.

Kalıtsal meme ve yumurtalık illet hastalık belirtilerinde Risk Sinyalleri

50 yaşından evvel meme illet hastalıki

Rastgele bir yaşta yumurtalık illet hastalıki

Erkekte rastgele bir yaşta meme illet hastalıki

Birçok primer illet hastalık

BRCA değişinim taşıyıcısı bir akraba

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.