Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalık Belirtileri

30.03.2021
21
illet hastalık Belirtileri

Tarama testleri karışıklık ve mahiyet açısından farklılıklar gösterir. En yaygın bir biçimde kullanılan testlerin çoğu yüksek tehlike altındaki şahıslarda sık görülen illet hastalık biçimlerini bulacak biçimde planlanmıştır. illet hastalık tarama testleri pratik olmalıdır. Yapılan test, illet hastalıki, tamamen iyileşme uğrunun hâlâ yüksek olacağı biçimde erken belirlemelidir.

Emniyet de ehemmiyetli bir mevzudur. Test başlı başına riskli bir sağlık tehlikesini yaratmamalıdır. Bundan yirmi sene evvel meme illet hastalıkini belirlemek için kullanılan mamografı harekâtı, gövdeyi oldukça yüksek ışınıma maruz bırakıyordu ve illet hastalıkin büyümesinde başlı başına bir etmen oluyordu. Ancak bugün mamografi ile kadınlar sadece minik ölçülerde ışınıma maruz kalmakta, böylelikle muayene daha emniyetle olmaktadır.

illet hastalık için periyodik tarama testleri tüm illet hastalık olaylarında ve çeşitlerinde aynı önleyici kıymete sahip değildir, misalin akciğer illet hastalıkinde, özellikle şayet sigara içiyorsanız, ara gizeme göğüs röntgeninin çekilmesi veya balgam analizi, hayatınızı sürdürme kısmetini belirgin bir biçimde artırmayacaktır. Erken yarıyılda test etme hâlâ ehemmiyetli olmasına karşın, akciğer illet hastalıkinde hayata oranı hâlâ yüzde 15 in altındadır. Netice olarak, şayet sigara içiyorsanız veya konutunuzda veya işyerinizde kimyevi maddelere maruz kalıyorsanız, akciğer illet hastalıkinin taranması mevzusunda nasihatlerini almak için hekiminize başvurunuz. Ancak hastalığın belirtilerini kollamaktan daha ehemmiyetli olan bir şey, pbitkiansiyel karsinojenlere illet hastalıke neden olan maddelere maruz kalmanızı eksiltecek her şeyi sınamaktır. Sigarayı bırakmak böylesi taktiklerden biridir.

Diğer illet hastalıkler hayata oranı belirgin bir biçimde çoğalacak kadar erken teşhis edilebilir. Altta belirtilen illet hastalık tarama testleri, Amerikan illet hastalık Derneği tarafından önerilen illet hastalık tedbire programının bir parçasıdır.

Meme illet hastalıki

Uyarıcı Belirtiler: Memede rastgele bir sertlik veya kitle, veya meme uçlarından gelen akıntı veya kan.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri: Meme illet hastalıki genellikle elli yaşın üzerinde olan kadınlarda; hiç çocuğu olmamış kadınlarda, ilk çocuklarını bitkiuz yaşından sonra doğuran kadınlarda, hiç emzirmemiş olan kadınlarda, ideal ağırlıklarının yüzde 40 üzerinde olan kadınlar ile cinsel olgunluğa gecikmiş olarak gelen veya gecikmiş menapozu olan kadınlarda ve ailesinde anne veya kızkardeşlerde menapoz evveli meme illet hastalıki olayı olan kadınlarda ortaya çıkar.

Check-up Kaideleri: Her kadın ayda bir kere göğüslerini dikkatlice muayene etmelidir.

Buna ek olarak yirmi ile kırk yaş arasında olan kadınların her üç senede bir göğüslerini bir doktora muayene ettirmesi gerekir. Kırk yaşın üzerinde olan kadınların bu muayeneyi her sene yaptırması gerekir. Şayet kırk yaşın altındaysa-nız, ailenin geçmişinde göğüs illet hastalıki yoksa yüksek tehlike gruplarından biltihaba girmiyorsunuz demektir ve mamografinin alınmasına gerek duyulmayabilir. Şayet kırk ile kırkdokuz ihtiyarla arasında iseniz, rastgele bir belirti veya kitle yoksa ve ailenizde göğüs illet hastalıki geçiren bkocaman yoksa sadece basit bir mammogram yaptırın. Elli yaşından sonra mammogramı her sene yaptırın. Şayet ailenizde göğüs illet hastalıki varsa, yaşınıza aldırmaksızın her sene bir mammogram yaptırın.

Testis illet hastalıki

Uyarıcı Belirtilen Teslislerde rastgele bir kitle veya boyutlarında farklılık.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri: Yaşlı erkeklerden daha çok genç erkeklerde ortaya çıkar kırk yaşından sonra fazla görülmez; basmakalıp yerine inmemiş testisler.

Check-up Kaideleri: ilk gençlik senelerinin son yarıyıllarından başlayarak tüm yaştaki erkekler her ay teslislerini muayene etmelidirler.

Kolorektal Kalın Bağırsak ve Rektum illet hastalık

Uyarıcı Belirtilen Rastgele bir rektal makattan gelen kanama veya dışkılama alışkanlıklarında uzun yarıyıllı farklılık.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri: Aile abonelerinden biltihapta geçmişte kolorektal polip iyi mizaçlı tü-moral yaradılış veya kolorektal illet hastalık veya kronik ülserleşmiş kolit olması.

Check-up Kaideleri: Kırk yaşın üzerinde olan kadın ve erkeklerin her sene dijital parmakla rektal muayeneden geçmesi gerekir. Bundan öte elli yaşın üzerinde olan erkek ve kadınların en azından iki senede bir sigmoidoskopik muayeneden geçmesi sigmoidoskop ile sütun içinin muayenesi ve her sene kan bulunup, bulunmadığının hakimiyeti için feces dışkı testini yaptırması gerekir.

Akciğer illet hastalıki

Uyarıcı işaretlen Rahatsız eden bir öksürük, öksürürken kan gelmesi ve akciğer iltihabı veya bronşit nöbetleri; göğüste ağrı.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri: Çok sigara içmek ve özellikle astbest olmak üzere etraf lekeleyici maddelere maruz kalmak.

Check-up Kaideleri: Kırk yaşın üzerinde olan herkesin bir göğüs röntgeni sürükletmesi gerekir. Bunu takip eden göğüs röntgenleri hekiminizin şahsi kararına göre yapılacaktır.

Servikal Rahim Boynu illet hastalık

Uyarıcı Belirtiler: Anormal vajinal kanama.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri: Genital Cinsel bölgelerde kabarcıklar oluşturan ten iltihaplan veya genital siğil enfeksiyonları-, ergenlik çağına geldikten kısa bir vakit sonra cinsel ilişkiye girme veya çok fazla cinsel ilişki partnerinin olması.

Check-up Kaideleri: Onsekiz yaşına gelen kadınların veya seksüel olarak etkin olanların her sene Pap testi yaptırması ve pelvik muayeneden geçmesi gerekir. Birbirini takip eden üç veya daha fazla basmakalıp netice veren senelik muayenenin ardından hekiminiz Pap testinin daha az aralıklarla yapılmasına karar verebilir.

Endometrium Rahim iç çeperi illet hastalıki

Uyarıcı Belirtiler: Anormal vajinal kanama.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri: Geçmişte kısırlık olması veya yumurtlama olmaması; menapozun geç başlaması veya uzun süreli östrojen rehabilitasyonu, bedende fazla yağlanma; çok fazla sigara içmek.

Check-up Kaideleri: Menapoza geldikten sonra geçmişinde kısırlık, fazla kiloluluk, yfmurtlayamama, anormal rahim kanaması veya östrojen rehabilitasyonu olan kadınların endo-metriyal biyopsi yaptırmaları gerekir.

İdrar Yolu ve Mesane illet hastalıki

Uyarıcı işaretler: idrarda kan; sırt ağrısı; kilo ve iştah kaybı, kesintisiz ateş; kansızlık anemi.

illet hastalık Tehlikeyi etkenleri: Elli yaşın üzerinde olan erkeklerde-, çok fazla sigara içenlerde, geçmişte kronik idrar yolu enfeksiyonlarından rahatsız olanlarda daha fazla görülür.

Check-up Kaideleri: Komple fiziki muayeneniz sırasında yapılan rutin idrar incelemeleri idrarınızda kan olup olmadığını hemıtüri gösterecektir. Şayet hematüri bulunursa, hekiminiz anormal bir doku da bulursa, biyopsi de dahil olmak üzere sistoskopik bir muayene yapabilir. Hekiminiz bir böbrek filmi de isteyebilir.

Ağız illet hastalıki

Uyarıcı işaretler: Ağzınızın renginde rastgele bir farklılık veya ağzınızda iyileşmeyen rastgele bir yara.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri: Genellikle kırkbeş yaşın üstünde erkeklerde, çok fazla sigara içenlerde ve özellikle çok fazla içki kullanımı ile birlikte dumansız tütün kullananlarda tütün çiğneyenlerde daha fazla görülür.

Check-up Kaideleri: Şayet iyileşmeyen bir yara varsa hekiminize veya diş doktorunuza başvurun.

Gırtlak illet hastalıki

Uyarıcı Belirtiler: Boğuk seslilik.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri: Çok fazla sigara içmek, şayet fazla ölçüde içki kullanımı ile birlikte oluyorsa.

Check-up Kaideleri: Konuşma özelliğinizde rastgele bir farklılık olması gidişatında bir boğaz uzmanı tarafından yapılan muayene veya şayet çok fazla sigara içiyorsanız senelik muayene.

Prostat illet hastalıki

Uyarıcı Belirtilen idrara çıkmada güçlük; sırtın alt kısmında kesintisiz bir ağrı, pelvis veya kasıkların üst kısmında kesintisiz ağri; idrarda kan.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri-. Yetmiş yaşın üzerinde olan erkeklerde daha fazla görülür.

Check-up Kaideleri: Şayet kırk yaşın üzerinde iseniz, periyodik tıbbi muayeneniz sırasında bir dijital parmakla rektal muayeneden de geçmeniz gerekir.

Cilt illet hastalıki

Uyarıcı Belirtilen Kumpassız hudutları olan minik bir lezyon yara, bere ve bedende veya kol ve bacaklarda kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah kirler; cildin rastgele bir yerinde rengi inci beyazından siyaha kadar değişen yumru veya lezyonlar; avuç içi, ayak tabanı, el ve ayak parmaklarının uç kısımlarında koyu renkli lezyonlar; güneşe maruz kalmış cilt üzerinde daha koyu renkli beneklerle birlikte geniş kah-verengimsi kirler; cildin rastgele bir yerinde kırmızımsı mor kirler; ayak parmakları veya bacakta mor-kahverengi veya koyu mavi no-düller; surat, kulak veya boyunda inci gibi veya mumlu gibi yumru veya şişler-, göğüs veya sırtta düz, deri rengi veya kahverengi yara izine benzer lezyonlar; surat, kulaklar, breyin, eller veya kollarda pullu veya kabukla kaplı yüzeyi olan düz lezyon veya kırmızı nodul; rastgele bir bende görülen farklılık veya iyileşmeyen bir yara.

illet hastalık Tehlikeyi Etkenleri: Kadın ve erkeklerde kızıl saç, sarih cilt rengi veya gözlerin mavi olması; çocuklukta ciddi güneş yanığı olması; ailenin geçmişinde doğum kirleri veya benler displastik nevüs doğumda mevcut ben yaradılışı belirtiyi.

Check-up Kaideleri: Şayet yukarıyada sıralanan uyarıcı belirtilere sahip rastgele bir cilt lezyo-nunuz varsa hekiminize müracaat etiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.