Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalık, enjektörle bulaştırılabilir mi?

20.04.2021
17
illet hastalık, enjektörle bulaştırılabilir mi?

Venezüella Cumhurbaşkanı Chavez in, “Latin Amerika liderlerinin arkası arda illet hastalık olmasında ABD nin parmağı var” iddiası, yeni bir münakaşanın fitilini ateşledi yarattı.

Güney Amerika da 5 daha önceki ve yeni cumhurbaşkanının kısa aralıklarla illet hastalıke tutulması, Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez in de bu vaziyetten ABD yi mesul yakalaması, “illet hastalıki bir insana beriştirmek muhtemel mi?” sualini gündeme getirdi.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, daha önceki Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Paraguay Devlet Başkanı Fernando Lugo ve Chavez, son yıllarda illet hastalıke tutulan latin liderler… Ancak illet hastalıkli hücreleri bir insana enjekte etmek illet hastalık beriştirmek için yeterli değil. Sabah ın haberine göre: Bir şahsa canlı illet hastalık hücresi enjekte edilirse, bedenin bağışıklık sistemi hücreleri hemen yok ediyor.

Hücrelerin uzuvlara girip büyümesi gerekiyor. Kuramda, bir casus illet hastalıkli hücreyi bağışıklık sistemi iflas etmiş bir lidere enjekte edebilir. Veya liderden alınan dokular illet hastalıkojenlere maruz bırakılıp daha sonra doku tekerrür bedene yerleştirilebilir. Ancak bu iki yöntemin de başarılı olabileceğine dair elde bir ispat yok.

Işınımla Tehlike Artabilir

illet hastalık beriştirmek imkânsız olsa da, bireyin illet hastalıke tutulma tehlikesinin artırılması muhtemel. En tesirli yöntem ışınım. Onkologlar, tohum büyüklüğünde radyoaktif malzemeyi illet hastalıkle savaşmak için bazı illet hastalık hastaların bedenine yerleştiriyor. Daha büyük ölçekte radyoaktif maddenin sağlıklı bir bireyin bedenine yerleştirilmesinin ve bedenin haftalar veya aylarca buna maruz kalması ise illet hastalık tehlikesini ciddi olarak artırıyor. Ancak bu cins bir implantın iğne ile enjekte edilmesi imkânsız. Sondayla yapılacak bir harekât da hasta tarafından fark edileceğinden, bireyin yediklerine radyoaktif malzeme ilave etmek, bir yöntem olarak öne çıkıyor. Aflatoksin karaciğer illet hastalıkine, helicobakter pylori mide illet hastalıkine yol açabilir. Ancak bu maddelerin illet hastalık yaratma tehlikeyi az. Çin gibi aflatoksinin etrafta yoğun olduğu ülkelerde bin bireyden biltihapta karaciğer illet hastalıki görülüyor.

Deneyler Aksini Söylüyor

Hekim Chester Southam, 1950 lerde yaptığı deneylerde illet hastalıkli hastalara ve sağlıklı insanlara illet hastalıkli hücreler enjekte etmişti. Emeli, insanlara illet hastalık beriştirmek değil, bunun hasarsız olduğunu göstermekti. Kobaylardan hiçbiltihapta illet hastalıke tesadüfülmedi.. Sadece biltihapta illet hastalıke tutulma belirtilerinin görüldüğü söylense de o şahıs da daha sonra değişik bir sebepten dolayı can verdi. Tayvanlı bir hekim ise, 2009 da hastalarına rahim illet hastalıkli hücreleri enjekte ederek sigorta firmalarını dolandırmaktan kabahatli bulundu. Sigorta firmaları hekim suratından 660 bin dolar kaybetse de hastalardan hiçbiri illet hastalıke tutulmadı.

Operasyon Başarılı Geçti, Kirchner Yüzde 90 İyileşiyor

Tiroit illet hastalıki teşhisiyle evvelki gün operasyon olan Arjantin lideri Cristina Fernandez de Kirchner in sağlık vaziyetinin hayli iyi olduğu açıklandı. Hekimler 3 saatten fazla süren operasyon sonrası kembitkierapiye gerek kalmadığını açıklayarak, kara dul lakaplı Kirchner in daha önceki sıhhatine yüzde 90 oranında döneceğini söyledi. Arjantin Cumhurbaşkanı nın, operasyonun ardından uyandığı ancak 72 saat boyunca müşahede altında yakalanacağı ifade edildi. 24 Ocak a kadar izin yapacak olan Kirchner in yerine, takviyecisi Amado Boudou vekalet edecek. Kirchner, Latin Amerika da son bir senede illet hastalık teşhisi konulan dördüncü lider.

Uzman Görüşü

Beriştirmek muhtemel değil

Prof. Dr. Serdar Turhal Onkoloji Uzmanı: Bir insana netlikle illet hastalık beriştirilemez. Zira bu berişici bir hastalık değildir. Elimizde net olarak ne kadar radyoaktif maddeye ya da illet hastalıkojen maddeye maruz kalmanın nasıl illet hastalık yapacağı, ne illet hastalıki yapacağı gibi balakalar yok. Araştırmalar, bazı iş kollarında bazı maddelere tüm gün ve neredeyse on senelerce maruz kalmanın illet hastalık tehlikesini artırdığını gösteriyor. Bunlar çok uzun vakit maruz kalma neticeyi gerçekleşebiliyor. Ama yemeğinin içine bazı maddeler katarak ya da bir başka biçimde bir insanı bir kaç sene içinde illet hastalık yapamazsınız.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.