Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalık Rehabilitasyon Edilebilir

01.05.2021
12
illet hastalık Rehabilitasyon Edilebilir

Çağımızın en sık görülen rahatsızlıklarından illet hastalık yeni büyümelerin ışığında artık rehabilitasyon edilebiliyor. illet hastalık rehabilitasyonundaki en ehemmiyetli büyümelerden bkocamanın genetik ve moleküler biyoloji alanında olduğunu söyleyen TTOD Başkanı Prof. Demir, “Bu alandaki büyümeler, hangi genetik bozukluğun illet hastalıkin çoğalmasına ve dağılmasına yol açtığını kavramamızı sağladı” dedi. Ehemmiyetli açıklamalarda bulunan Demir illet hastalıkin rehabilitasyon edilebilir bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Daha Öncekinden illet hastalık rehabilitasyonunda yalnızca cerrahi, radybitkierapi ve kembitkierapi kullanıldığını aktaran Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, özellikle genetik ve moleküler biyoloji alanındaki büyümelerin illet hastalık rehabilitasyonunu ehemmiyetli miktarda etkilediğine dikkat çekti.

Son 10 Senede .yapılan Çalışmalar Başarılı

Son 10 senede genetik ve moleküler biyolojideki büyümeler sayesinde illet hastalık rehabilitasyonunda daha başarılı neticeler alındığına vurgu yapan Prof. Demir, “Bu büyümeler, illet hastalıkde var olan genetik bozuklukları çok daha iyi tanımamızı, hangi genetik bozukluğun illet hastalıkin çoğalmasına ve dağılmasına yol açtığını kavramamızı sağladı” dedi.

Prof. Demir, kimya alanındaki büyümelerin, gendeki bozukluğu amaçlayan ilaçlar açısından ehemmiyetli olduğunu dile getirdi. Bu büyümeler neticesinde bireye özel illet hastalık rehabilitasyonları için yeni ilaçlar geliştirildiğini kaydolan Demir şunları söyledi: ‘‘Biz bunlara uslu moleküller, bireye özel rehabilitasyonlar diyoruz. Gerçekten bazı illet hastalık cinslerinde bugün hiç kembitkierapi yapmadan yalnızca bu uslu moleküller ve niyetli rehabilitasyonlarla hastalığı ileri aşamalarında bile hakimiyet altında yakalıyoruz. Bugün akciğer illet hastalıklerinin bazı cinslerinde, en ölümcül cilt illet hastalıklerinden olan malign melanomda veya böbrek illet hastalıklerinde uslu moleküllerle, özellikle gendeki bozukluğu amaçlayan moleküllerle başarı sağlayabilmemiz çok coşku verici. ’ ’

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Rehabilitasyonlar Umut Verici

‘‘Bağışıklık sistemi bugüne kadar illet hastalıke karşı daha pasif duran bir sistemdi, yeterli derecede illet hastalıke karşı tesirli olamıyordu” diyen Prof. Demir ’in işaret ettiği ikinci ehemmiyetli büyüme ise immün sistem ile alakalı: “Son iki sene içinde geliştirilen yeni moleküllerle artık bedenin hücrelerini kullanarak, başka bir deyişle bağışıklık sistemini uyararak illet hastalıkle gayret etme mevzusunda çok ehemmiyetli başarılar kaydoluyoruz. Akciğer illet hastalıki ve melanomdaki bu rehabilitasyonlar ABD ’de ve Avrupa ’da onaylandı. Yakın zamanda Sağlık Bakanlığı ’nın onayı ile bu ilaçları ülkemizde de kullanmaya başlayacağız. ’ ’

Erken Teşhiste Bütün Rehabilitasyon Muhtemel

Korunma için kumpaslı egzersiz yapmanın ve beslenmenin ehemmiyetine değinen Prof. Demir, Akdeniz perhizine vurgu yaptı. Spor yapmanın yanında beslenme de ehemmiyetli.  Bolca meyve, sebze, balık harcanmasını, yağ olarak da zeytinyağının seçim edilmesini öneren Demir ’in bu mevzudaki öteki nasihatleri ise şu biçimde: ‘‘Fazla tuzdan, fazla beyaz şekerden, fazla beyaz undan, doymamış yağdan ve işlenmiş besinlerden sakınacağız. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına dolaysız maruz kalmaktan kendimizi ve çocuklarımıza gözeteceğiz. Bütün bunlar illet hastalıkden korunmak için alabileceğimiz çok basit temkinler. Şunu bilmeliyiz ki; bunları yapan şahıslarda da illet hastalık tehlikeyi ne yazık ki sıfır olmaz. Belli bir yaştan itibaren illet hastalık tarama programlarına katılmamız gerekiyor.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.