Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalık tehlikesini eksiltmenin 9 tesirli yolu

19.04.2021
12
illet hastalık tehlikesini eksiltmenin 9 tesirli yolu

Günlük yaşantımızda alacağımız tedbirler ve yapacağımız basit şeylerle çağın hastalığı illet hastalıkden korunmak ve tehlikeyi eksiltmek muhtemel Hematolojik Onkoloji / Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Necdet Üskent, daha nitelikli bir yaşam sürmeniz için yapmanız gerekenleri şu biçimde sıralıyor…

1. Sigara ve değişik tütün mahsullerini kullanmayın

Sigara ve değişik tütün mahsulleri, tüm illet hastalık vefatlarının %30’undan mesuldür. Sigara kullananlarda akciğer illet hastalıki büyüme oranı, kullanmayanlara göre 20 kat fazladır. Akciğer illet hastalıklerinden vefatların takribî yüzde 90’ı sigara ilişkilidir. Ağız içi, baş breyin bölgesi, ses telleri, idrar kesesi ve yolları illet hastalıkleri ile pankreas illet hastalıki de tütün kullanımıyla doğrudan ilişkilidir. Sigara kullananlarda meme illet hastalıki tehlikeyi de yükselir.

2. İçkiyi miktarlı harcayın

Alkol doğrudan bir illet hastalıkojen olmamakla birlikte, aynı zamanda tütün mahsulleri kullananlarda üst solunum yolları, ağız ve yemek borusu illet hastalıklerine neden olabilir. Özellikle alkol derecesi yüksek sert alkoller, tütündeki illet hastalıkojenlerle birleştikleri zaman doku bozulması daha süratli büyür. Primer karaciğer illet hastalıki, içki siroz tabanında da gelişebilir. Bırakamıyorsanız, az ölçüde ve düşük içkili bira ve şarap gibi meşrubatları seçim edin.

3. Kilo almayın, hayvansal prbitkieinleri, tütsülenmiş ve konserve besinleri tüketmeyin

Kilo almayın. İdeal kilonuzu gözetmeye çalışın. Yağlı ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durun. Hayvansal prbitkieinleri ve özellikle kırmızı eti az harcayın. Tuzda uzun müddet bilave ettirilerek pişirilmiş, tütsülenmiş et mahsullerini ve yüksek ısıdaki ateşte barbekü yapılarak kömürleştirilen mahsulleri, nitrit gözetici ilave edilmiş konserveleri kullanmayın. Yağ ve yüksek kalori ile hayvansal prbitkieinler; meme, sütun, uterus ve sütun illet hastalıki tehlikesini artırır. Yüksek lifli besinler, sebze, meyve ve hububatlar ise illet hastalık tehlikesini eksiltir. Lahana, karnabahar ve brokolide, allium bileşikleri kapsayan soğan ve sarımsakta yoğun olarak anti-illet hastalıkojen tesir vardır. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler, sarı ve koyu kırmızı renkteki meyvelerde, yeşil ve siyah çayda güçlü anti-illet hastalıkojen maddeler yer alır. Günlük 300 mg salisilik asitin sütun illet hastalıki tehlikesini eksilttiği bilinmektedir.

4. Güneşten ve ışınımdan korunun

Solar ultraviyole ışınım; malign melanom, yassı hücreli illet hastalık ve beksil hücreli illet hastalık gibi ten illet hastalıklerinin riskini çoğaldırır. illet hastalıkojenik tesir ten hücrelerinin Deoksirübo Nükleik Asit’dene direk zarar verir. Ultraviyole ışınları gen değişinimlerine yol açarak da illet hastalıke neden olur. Tanı ve rehabilitasyon emelli iyonize ışınıma maruz kalan çocuklarda lösemi tehlikeyi, bayağı popülasyona göre daha fazladır. Günümüzde bilgisayarlı tomografilerde yeni teknolojiler kullanarak çekim süresi kısaltılmış ve ışınıma maruziyet 5-10 kat eksiltilmiştir. Yeniden de afaki ve çok sık çekimlerden kaçının. Magnetik TitreşimMR ile ise gösterilmiş bir tehlike yoktur.

5. Yaşadığınız çevreyi iyi seçin ve denetleyin

Yaşadığınız etrafta, toprakta ve binada asbestoz olmamasına dikkat edin. Bazı coğrafi bölgelerde topraktaki asbest sebebi ile akciğer, akciğer çeperi ve karın çeperinde mesetelioma illet hastalıki görülmektedir. Daha Önceki binalarda izolasyon emelli kullanılan asbest bir risk olarak varlığını sürdürmekte, binaların re-konstrüksiyonu sırasında asbeste maruziyet büyümektedir.

6. Biyolojik illet hastalıkojenlerden korunmak için aşı yaptırın

Hepatit B virüsü kronik karaciğer hastalığına ve karaciğer illet hastalıkine neden olabilir. B hepatit aşısı olarak, karaciğer illet hastalıkinden tamamıyla kurtulmak muhtemel. Rahim ağzı illet hastalıki HPV isimli bir virüs tarafından oluşturulur. Cinsel yaşamın başladığı senelerden başlayarak erken yaşta aşılanmakla bu illet hastalıke karşı da korunmuş olunur. Midede yaşayan bir bakteri olan helicobacter pilori HP, kronik gastrite ve mide lenfomasına neden olabilir. HP gastriti tespit etildiğinde uygun antibiybitkiiklerle rehabilitasyon edilmelidir.

7. Hareket edin, kilo verin

Obezite ve menopoz sonrası şişmanlama meme illet hastalıki için ciddi bir tehlike etmenidir. Kumpaslı egzersizler ve yürüyüş, hafif spor gibi fiziksel etkinlikler meme ve sütun illet hastalıki tehlikesini eksiltir. ABD’de ilk adet yaşının giderek çok erken yaşlara kayması ve menopoz yaşının daha ileri yaşlara kalması neticeyi meme illet hastalıki hadisesi çoğalmaktadır. Bu sebeple çocuklara egsersiz programları verilerek ilk adet yaşının geciktirilmesini kasteden milli programlar uygulanmaktadır.

8. Günde en az 8 saat uyuyun

Bağışıklık hormonları uykuda çoğalır. İmmün hücreler dinlenir. Aralıksız derin bir uyku, kumpaslı beslenme, stresten uzak huzurlu bir aile yaşamı, iş etrafı dışında cümbüşlü hobiler edinmek ve iyi bir arkadaş etrafı, kumpaslı fiziksel etkinlik ile desteklenirse illet hastalıkden korunmak için optimal etraf sağlanmış olur.

9. Erken tanıyı ciddiye alın

Senede en az bir defa check-up yaptırın. Hekime gitmek için kesinlikle hasta olmayı ve hastalığın belirtilerini bilave etmeyin. Unutmayın ki hastalığa ait belirtiler başladığında ve sizi hekime başvurmaya zorladığında, birçok illet hastalık için çok geç olmaktadır. Rahim ağzı illet hastalıki için her sene pap smear, meme illet hastalıki için 40 yaş ile 50 yaş arasında 2 senede bir daha sonra senede bir yapılacak mammografi taramaları, 50 yaş üstü kolonoskopi ve gaitada saklı kan incelemeleri, sigara içenlerde akciğer bilgisayarlı tomografi taramaları ile illet hastalıkleri rehabilitasyon edilebilir erken düzeylerde tutmak muhtemel olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.