Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıkde Erken Tanı Hayat Kurtarır

08.05.2021
15
illet hastalıkde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Sık görülmesi ve yüksek oranda vefata yol açması sebebi ile illet hastalık bir ulus sıhhati sorunudur.Türkiye’de her sene takribî 100.000 illet hastalıkli hasta, 35.000-40.000 vefat bildirilmektedir.

Tanı imkânlarının büyümesi,öteki sağlık meselelerinin analiz etilmesi,vasati yaşam zamanının uzaması,etrafsal illet hastalık etmenleri ile temasın çoğalmış olması bu sualin ehemmiyetini daha da artırmaktadır.

illet hastalıkin rehabilitasyonunda son senelerde ehemmiyetli büyümeler olmuştur.Erken tanı ve rehabilitasyonda büyük bereketlerinin bilinmesi için doğru ve yönlendirici balakalarla cemiyet aydınlatılmalıdır.

Dokuları ve böylece uzuvları oluşturan hücreler hakimiyetsiz artarak illet hastalıki başlatırlar.Bir hastalık oluşturması için ise,hücre türüne göre farklılık göstererek vasati 15-20 sene vakit geçer.Halen sebebi ve oluş mekanizması bütün bilinmeyen illet hastalıkin belirti,bulgu ve rehabilitasyonları da cinsine göre değişmektedir.illet hastalık berişici bir hastalık değildir.

 

En sık görülenler: Ten, akciğer, meme, sindirim ve yapım sistemi kaynaklı illet hastalıklerdir.

Erkeklerde akciğer, bayanlarda meme illet hastalıki sıktır.Kalp ve damar hastalıklarından  sonra en sık ikinci vefat nedenidir.Ülkemizdeki 0-1 yaş grubu dışındaki her 10 vefattan bkocamanın sebebi illet hastalık olmaktadır.

illet hastalık rehabilitasyonunun pahalılığı da sosyo-ekonomik mesele yaratmaktadır.Bilgi noksanlığı,fobi, umursamama sebebiyle tanı gecikmekte ve rehabilitasyon eforlaşmaktadır İnsanlar,bilimsel olmayan rehabilitasyonlar sınadığında ise sağlık hakimiyetlerinden uzaklaşmaktadırlar.

 

Birincil korunma: illet hastalık yapıcı tesirleri bilinen maddelerden korunmadır.

Bunlar; tütün ve tütün mahsulleri, uzun süreli fazla ölçü içki, fazla derecede güneş ışığı teması, tuzlu-nitritli salamura besinler, katran-asbest-vinil klorürlü mesleksel temaslardan sakınılmasıdır.

Ayrıca; ışınım,virüslersiğil,sarılık ve AİDS.gibi ve ailevi geçiş gösterebilen birden çok sebebe bağlı hastalık olarak görülmektedir.

 

illet hastalıkde ilk belirtiler:

–         Dışkılamada ağrı,kanama,kabızlık kalın barsak illet hastalıki

–         İdrardan kan gelmesi idrar yolları illet hastalıkleri

–         Kanlı balgam akciğer illet hastalıki

–         Bedende büyüyen şişlikler meme,lenf bezleri v.b.illet hastalıkler

–         İyileşmeyen yaralar ten illet hastalıki

–         Ben ve siğillerde süratli büyüme,renk farklılıkları habis melanom

–         Açıklanamayan zayıflama

İkincil Korunma: Erken tanı:

Şikayet ve belirti olmadan iki sene erken tanı imkânı vardır.

–         Meme illet hastalıklerinde bayanların belirli aralıklarla kendilerini hakimiyet etmesi,

Radyolojik tahlilmamaografi,ultrasonografi %30 vefatları eksiltir.

–         Rahim illet hastalıklerinde rahim ağzından alınan sürüntü misallerinin mikroskop tahlili sitoloji rehabilitasyon uğrunu artırır.

–         Solunum sisteminden balgam, idrar yollarından ve beden akışkanlarından alınan misallerin,son senelerde ise radyolojik muayeneler ultrason ve tomografi eşliğinde iğneyle hücre elde edilmesi ve bunların sitolojik tahlilleri illet hastalık tanısında basitlik gösterir.

–         Hepatit Bsarılıkvirüsü bakılarak aşı uygulanması ile karaciğer illet hastalıki tehlikeyi azaltılmaktadır..

illet hastalıkin Tanısı:

Biopsi ve ve histopatolojik tahlil ile yapılır.

illet hastalıkli veya kuşkulu doku misali,başka sebeple yapılan operasyon oyunları mikroskopik incelenmelidir.

Muayene,tanının temel basamağı olup kan misalleri biyokimyası,röntgen tahlilleri, endoskopik usulleri birlikte kullanılmalıdır.

Tanı ve rehabilitasyonda hasta-hasta yakını-uzman hekimler iş birliği gerekmektedir.illet hastalık rehabilitasyonu imkânsız bir hastalık olarak görülmemelidir.Kuşkulanılan vaziyetlerde ve belirli aralıklarla doktora başvurulmalıdır.

Prof.Dr.Nusret Erdoğan Patoloji Uzmanı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.