Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıkden Gözetici Beslenme Stili

30.03.2021
22
illet hastalıkden Gözetici Beslenme Stili

Yapılan araştırmalara göre, her üç illet hastalık hastalığından birisinin besinler suratından kaynaklanıyor. Bol sebze ve meyve yiyen şahıslar, akciğer, bağırsak, göğüs, rahim ağzı, soluk borusu, ağız boşluğu, mide, mesane, pankreas ve yumurtalık illet hastalıki gibi illet hastalık hastalıklarına daha az yakalanıyor.

Bilim adamları, sebze, meyve, ekmek, makarna, şehriye, pirinç ve öbür hububatlarda bulunan posalı yiyeceklerden yiyen bayanların, göğüs illet hastalıkine tutulma ihtimalinin, az posalı besin alan bayanlardan daha az olduğunu tespit etti.

Ayrıca, vejetaryenlerin öbür bireylere oranla illet hastalıke daha seyrek tutuldukları, az ölçüde yağsız etin sıhhatli beslenmenin bir parçası olduğu ifade edildi.

Uzmanlara göre, kiloyu sıhhatli bir seviyede yakalamak, illet hastalıke tutulma tehlikesini eksiltiyor. Kiloluluk ise, göğüs illet hastalıki, rahim ağzı illet hastalıki ve kalın bağırsak illet hastalıki tehlikesini de artırıyor. Çok yağlı gıdalar ise kalın bağırsak illet hastalıkine ve erkeklerde de prostat illet hastalıkine neden olabiliyor.

Uzmanların illet hastalıkden korunma nasihatleri ise şöyle sıralanıyor:

– Farklı ve besleyici yiyecekler yiyiniz. Bunun sebebi bedenimizin illet hastalıkle savaşırken farklı yiyeceklerden gelen farklı maddelere gereksinimi olduğuna bağlanıyor.

– Hergün en az beş porsiyon sebze ve beş porsiyon meyve yiyin.

– Ekmek, makarna, kahvaltılık hububatlar, pirinç, öbür hububatlar, patates, kuru bezelye ve fasulye gibi nişastalı ve yağı az gıdalardan bol bol yiyin.

– Az yağlı ve bol posalı bir yemek rejimi ile kumpaslı egzersizi birleştirerek kiloluluğu önleyin.

– Balık, teni çıkarılmış tavuk eti ve yağsız et yiyip, yemek rejimindeki yağ ölçüsünü eksiltin.

– Kızartmalar, “al-götür” cinsi yağlı yiyecekler, sosis, salam, börek, hamur işi ve pastaları eksiltin.

– Cips, tatlı bisküvi, yağlı kremalı pastalar ve şişmanlatıcı tatlıları özel günlere gizleyin, her gün yemeyin.

– Ekmeğin üzerine tekli-doymamış veya çoklu-doymamış yağlardan kanola ve ayçiçeği yağı gibi yapılan ezmeleri az ölçüde olmak üzere sürünüz. Yemek yaparken zeytinyağı, kanola yağı, yerfıstığı yağı ve aspur yağı gibi tekli-doymamış ve çoklu doymamış yağlardan kullanın.

– Büyükler ve mektebe başladıktan sonra çocuklar için yağı eksiltilmiş veya az yağlı süt, yoğurt ve peynir kullanın, mektebe gitmeyen çocuklara banal süt ve yoğurt verin.

– Turşusu yapılmış veya füme edilmiş ve bu nedenle çok tuzlu olan yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

– Alkol almayın. İçki; ağız boşluğu illet hastalıki, soluk borusu illet hastalıki, gırtlak illet hastalıki ve karaciğer illet hastalıki riskini çoğaldırabilir. Sigarayla beraber alkol almak illet hastalık tehlikesini artırır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.