Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıkden Korunmak İçin Beslenme Teklifleri

30.03.2021
10

Tıpta büyüyen ve yenilenen teknolojiye karşın illet hastalık, dünyada ve ülkemizde hâlâ büyük oranda vefatlara sebebiyet veren hastalıkların başında geliyor. illet hastalıkden korunmak için dikkatler sofraya yöneltildi.

Her gün 5 porsiyon ya da daha fazla sebze ve meyve harcanması, ekmek gibi hububatlar ile makarna, pirinç ve baklagiller gibi nebatsal kaynaklı gıdaların günlük alınmasını öneri ediliyor. Sağlık Bakanlığı illet hastalıkle Savaş Dairesi Başkanlığı’ndan edindiği bilgiye göre, balanssız beslenme illet hastalıke yol açan en ehemmiyetli etmenlerin başında geliyor. illet hastalık olaylarının yüzde 80’i etrafa bağlı etmenlerden kaynaklanırken, bu faktörler arasında beslenme yüzde 35 oranıyla en tesirli etken olarak göze çarpıyor. Bu çerçevede, güvenilmeyen katı yağ, meyve suyu ile çikolataların harcanmaması, mesane ile pankreas illet hastalıkine yol açan kahve ve sakarin alımının hudutlandırılması gerekiyor.

Kızartmalara dikkat

Bazı riskli kimyevi bileşiklerin oluşmasına neden olan kızartma, kavurma gibi pişirme usulleri illet hastalık yaradılışına yol açan ehemmiyetli etmenler arasında yer alıyor. Bu nedenle özellikle prbitkiein içeriği yüksek besinlerin haşlama, fırında ve ızgara gibi pişirme usulleriyle hazırlanması ehemmiyet taşıyor. İçki ve sigaranın yanı gizeme kiloluluk, illet hastalıkin en ehemmiyetli nedenini oluşturuyor. İçki ve sigara tüm illet hastalık hastalıklarına sanki davetiye çıkarırken kiloluluk, meme illet hastalıkini tehlikesini artırıyor, varolan sütun, prostat, rektum, böbrek illet hastalık cinslerinin süratle büyümesine neden oluyor. Bedene alınan doymuş yağların, günlük toplam kalorinin yüzde 20’sini geçmemesi gerekiyor. Doymuş yağın aşırısı göğüs, rahim ağzı, yumurtalık, bağırsak ve rektum illet hastalıklerine yol açıyor. Bu nedenle kırmızı et yerine tavuk ve balık eti, kızartma yerine haşlama ve buğuyla pişirme usullerinin seçim edilmesi öneri ediliyor. Sağlıklı beslenme için bir erişkinin, ağırlığının her kgı için günlük vasati 1 gram prbitkiein alması gerekiyor. Fazla prbitkiein alımı meme, rahim, bağırsak, pankreas ve böbrek urlarının gelişimine ihtimal tanıyor. Aralıksız kırmızı et yiyen bireylerde illet hastalık olma tehlikesinin ayda bir defa et yiyenlere göre 2.5 kat fazla olması nedeniyle, prbitkiein ihtiyacının balık, tavuk ve hindi etiyle karşılanması gerekiyor.

Nasıl korunmalı?

Mide illet hastalıkine yol açan fazla tuz tüketiminin önlenmesi için turşu ve salamura gibi tuzlayıp gizleme yerine dondurarak gizlemenin seçim edilmesi öneri ediliyor. Yapılan araştırmalarda, bu usulün kullanıldığı ülkelerde mide illet hastalıki tehlikesinin yüzde 64 eksildiği görülüyor.

illet hastalıkden korunmak için nebatsal kaynaklı besinlere ağırlık verilmesi gerekiyor. Her gün 5 porsiyon ya da daha fazla sebze ve meyve harcanması, ekmek gibi hububatlar ile makarna, pirinç ve baklagiller gibi nebatsal kaynaklı gıdaların günlük alınması öneriliyor. illet hastalıke karşı, kullanılan kızartma yağlarının tekerrür kullanılmaması, hayvansal kaynaklı gıdalardan uzak durulması, kırmızı etin eksiltilmesi, spor yapılması, içki ve sigaradan uzak durulması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.