Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıkden Korunmak İçin Doğal Beslenme Teklifleri

25.04.2021
13
illet hastalıkden Korunmak İçin Doğal Beslenme Teklifleri

Doğa bir eczane gibidir! Hububat, sebze ya da meyvelerde bulunan muhtelif maddeler, vitaminler; bunalımdan tansiyona birçok hastalığa iyi kazanç. Urfa`nın acı pul biberinin cilde bereketli, deriyi hoşlaştıran maddeler kapsadığını, İlaçta aspirin neyse, besinler içinde elmanın da o olduğunu söyleyen Londra Üniversitesi uzmanlarının hazırladığı rapora göre illet hastalıke karşı size destek olacak besinler şöylece sıralanabilir:

Kayısı: Antioksidan olan betakarbitkien açısından zengindir. Hücrelere ve dokulara hasar veren moleküllerin tesirini ortadan kaldırarak illet hastalıke karşı gözetici tesiri vardır. Lifli olduğu için bağırsakları gözeticidir.

Hububatlar: Arpa, mısır, buğday, yulaf gibi hububatlar B ve E vitamini, pbitkiasyum ve kalsiyum kapsar. illet hastalıkojen maddelerin bedenden atılması sürecini süratlendirir. Hububat ağırlıklı bir beslenme rejimi, bağırsak illet hastalıki tehlikesini yarı yarıya eksiltiyor.

Fasulye: Fasulye, C vitamini ve betakarbitkien gibi kalp hastalığı ve illet hastalıki önleyen antioksidanlar açısından zengindir. B vitamini de seks hormonlarını kuvvetlendirir.

Pancar: Demir ve folik asit açısından zengin olan pancar daha önceki çağlardan beri kan hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Amerikalı uzmanlar pancar suyunun sarılık rehabilitasyonunda da tesirli olduğunu belirtiyor.

Lahana: illet hastalıkli hücrelerin artmasını önleyen karbitkien maddesi kapsar.

Havuç: Bütün 40 araştırma havuç tüketimi çoğaldıkça illet hastalık tehlikesinin eksildiğini ortaya koymuştur. Bunun temel sebebi betakarbitkien, C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengin oluşudur.

Nohut: Yağ seviyeyi düşük olan ve kolesterol kapsamayan nohut kalsiyum, magnezyum, fosfor, pbitkiasyum, bakır, manganez, betakarbitkien ve folik asit açısından zengindir. Göğüs illet hastalıkine karşı korur.

İncir: Pbitkiasyum, demir ve kalsiyum kapsar. Sindirim sistemine dayanakçı olur. Daha Önceki çağlarda illet hastalıkli hücrelerin rehabilitasyonunda kullanılan incir, çağdaş tıp tarafından da illet hastalıke karşı gözetici olarak öneriliyor.

Sarımsak: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ve illet hastalıke, yüksek kolesterole, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı gözetici tesiri vardır.

Fındık: Kalp krizine karşı gözetici olan E vitamini açısından en zengin besinlerin başında kazanç. Her gün yenilen bir avuç fındık illet hastalıke ve buruşukluklara karşı gözeticidir.

Mercimek: B vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve pbitkiasyum kapsar. Lifli özelliği kandaki kolesterol oranını düşürür, şeker ve kalp hastaları için verimlidir.

Zeytinyağı: İçindeki omega yağ asitleri, kandaki kolesterol seviyesini balansta meblağ. Antioksidan özelliği olan E vitamini açısından da zengindir. Bu sayede kalp krizi, felç, illet hastalık ve erken ihtiyarlamaya karşı beyni gözetici tesire sahiptir.

Soğan: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kapsadığı allicin ve sülfür; mide ve bağırsak illet hastalıkine karşı gözetici tesire sahiptir. Son araştırmalar kemik erimesine karşı, peynir ve sütten daha tesirli olduğunu göstermiştir.

Şeftali: Teki bile insanın C vitamini gereksiniminin yüzde 50’sini karşılayabilir. Sindirimi basittir. illet hastalıke ve kalp krizine karşı gözetici olan betakarbitkien açısından da zengindir. Bir tanesinde 33 kalori vardır.

Pirinç: Pirinç müthiş bir enerji kaynağıdır. E ve B vitaminleri açısından zengindir. Bağırsak illet hastalıkine karşı gözetici olan pirinç, kolesterolü düşürerek kalp krizi tehlikesini de eksiltir.

Çilek: Kolesterol seviyesini düşürür ve sindirim sistemini kumpaslar. Ellagic asit ismi verilen illet hastalıksavar bir maddeyi de kapsar.

Domates: Likopen açısından zengin ender bitkilerden bkocamandır. Likopen, pankreas gibi muhtelif illet hastalık hastalıklarını tedbire mevzusunda hayati ehemmiyettedir. C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Lifli bir besin olması da bağırsak illet hastalıki tehlikesini eksiltir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.