Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıke Karşı 10 Tedbir

08.04.2021
17
illet hastalıke Karşı 10 Tedbir

Dünya Sağlık Teşkilatı bilgilerine göre 2030 senesinde insan vefatlarının çoğu illet hastalık nedeniyle hakikatleşecek. Bilgiler illet hastalıke tutulan insan rakamını 24 milyon, illet hastalık sebebiyle can veren insan rakamını 17 milyon, illet hastalıkle yaşayan insan rakamını ise 75 milyon olarak öngörüyor.

Geçmiş bilgilere bakıldığında illet hastalık sıklığında yüzde 100 çoğalış bekleniyor. Bu çoğalıştan en çok da ülkemiz gibi büyümekte olan ülkeler etkilenecek. Ülkemizde 1-7 Nisan arası illet hastalık Haftası olarak tanımlandı. Bu vesileyle illet hastalıkin erken teşhisi ve illet hastalıkden korunma yolları hakkında bilgilerinizi pekiştirmenizde verim var.

1. Sigarayı vazgeçin

“Dumansız Hava Projesi”ni destekleyin. Yalnızca sigarayı vazgeçerek yaşamınıza 10 sene katabilirsiniz. Bu sene kendiniz için bir adım atın, sigarayı vazgeçmek için mücadele gösterin, profesyonel bir takviye alın ve dumansız bir hava sahası oluşturun.

2. Sağlık taramanızı aksatmayın

Senelik check-up programlarınızı ertelemeyin. Kadın ve erkeğe müteveccih tarama testlerinizi kesinlikle yaptırın. Unutmayın ki; bazı illet hastalık cinsleri erken tespit etildiğinde yüzde 90 ve üzerinde oranla tamamen yok edilebiliyor. Ailesinde illet hastalık hastası olan, emin bir yaşın üstündeki fertlerin tanımlanarak daha titiz analizlerin yapılması gerekiyor.

3. Fazla kilolardan kurtulun

Fazla kilo rahim, sütun, göğüs, yemek borusu ve böbrek illet hastalıki tehlikesini artırıyor. Yüzde 10 kilo kaybı ise şahsı yüzde 50’lere varan oranda illet hastalık riskine gözetiyor. Akdeniz tipi perhizin sağlıklı olduğu giderek daha iyi anlaşılıyor. Zeytinyağı, yeşil yiyecekler, taze ve operasyondan geçirilmemiş mahsuller, bol lifli beslenme her tip illet hastalıki yasaklayabilir. Yüksek kalorili, yağ içeriği zengin, lifi düşük beslenme, özellikle mide ve bağırsak illet hastalıki açısından tehlike oluşturuyor.

4. Faal olun

illet hastalıkden korunmanın en iyi yollarından biri de faal bir yaşam stilidir. Günde 10 bin adım felsefesi hareketli bir yaşam için öneriliyor. 5 gün süresince 30 dakika yapılan egzersizle ciddi anlamda illet hastalıkden korunabilirsiniz.

5. Yeşil besinleri artırın

Yapılan çalışmalar haftada 3 veya 4 kere salata yenmesinin sigaraya bağlı akciğer illet hastalıki tehlikesini eksilttiğini gösteriyor. Zira yeşil sebzelerde hücre tamirinde görev alan antioksidan moleküller bol ölçüde var.

6. İçkiden uzak durun

7. Gıdalarınızı renklendirin

Son senelerde yapılan bir çalışma sebzelere ve meyvelere kırmızı, mor ve mavi rengini veren antosiyanin ismi verilen maddenin sütun illet hastalıki tehlikesini eksiltiyor.

8. Kırmızı eti eksiltip, beyaz ete yönelin

Kırmızı et, kapsadığı yüksek yağ oranıyla damar sertliği ve bir hayli kronik hastalığa neden olur. Beyaz et tüketimi sağlıklı bir seçimdir. Yüksek hayvansal yağ tüketimi illet hastalıke yol açar.

9. Güneş ışığından korunun

Cilt illet hastalıki en sık görülen, ama bunun yanında en sık önlenebilen illet hastalık cinsleri arasındadır. Güneş ışığı kapsadığı ultraviyole ışınlarla cilde hasarlı olduğundan çok güneş alan bölgelerin özellikle baş ve boyun bölgesinin ciddi biçimde korunması gerekiyor. Kremler, gözlükler ve şapkalarla UV ışınlarından korunabilirsiniz.

10. Emzirin

Tam anne adaylarına duyurulur! Bebeğinizi ne kadar uzun müddet emzirirseniz, o kadar daha az meme illet hastalıkini tutulursunuz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.