Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıke karşı böğürtlen

26.03.2021
27
illet hastalıke karşı böğürtlen

Yapılan araştırmalar böğürtlenin illet hastalık ve ur hücrelerinin gelişmesini yasakladığını gösteriyor.

Ordu Üniversitesi ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, yapılan araştırmaların böğürtlenin illet hastalık ve ur hücrelerinin gelişmesini yasakladığını ortaya koyduğunu bu sebeple illet hastalıke karşı böğürtlen harcanmasının yararlı olacağını söyledi.

Karadeniz, Ordu da fındığın ya da kivinin yerine seçenek olarak yapımına başlanan böğürtleninin giderek yaygınlaştığını söyledi. Son senelerde artan böğürtlen yetiştiriciliğinin dikkat çekici olduğunu ifade eden Karadeniz, Ordu da senede 4 ton böğürtlen üretildiğini, bu sayının gelecek senelerde çoğalmasını umduklarını söyledi.

Böğürtlenin kilosunun 6-7 TL den satıldığını ve üreticilerin pazar kasveti yaşamadıklarını anlatan Karadeniz, buna karşın pek çok insanın böğürtlenin “bir şifa kaynağı” olduğunu öğrenmediğini vurguladı.

Böğürtlendeki ellagic asit ur hücrelerini engelliyor

Böğürtlende “ellagic asit” bulunduğunu, yapılan araştırmaların bu asidin illet hastalık ve ur hücrelerinin gelişmesini yasakladığını ortaya koyduğunu anlatan Prof. Dr. Karadeniz, “Laboratuvar etraflarında yapılan çalışmalarda, illet hastalıkin başlangıcını ellagic asidin yasakladığı görülmüştür. İçeriğinde bol ölçüde ellagic asid bulunan böğürtlen, bu sebeple illet hastalıke karşı bire bir faydalıdır. illet hastalık ve ur hücrelerinin gelişmesini yasakladığı araştırmalarla ortaya konulan böğürtlenin, illet hastalıke karşı harcanması yararlı olacaktır” dedi.

Karadeniz, böğürtlenin illet hastalık ve urların yanı gizeme bedenin muhtelif yerlerinde alana gelen şişliklere, sızılara, yüksek tansiyona, şekere, göğüs ve solunum yolu hastalıklarına da iyi geldiğine işaret etti.

Böğürtlenin yaralara sürülürse yaranın iyileşmesini süratlendireceğini, kabızlığa iyi geldiğini, insanları tok yakaladığı için perhiz listesinde yer alabileceğini belirten Karadeniz, böğürtlenin yaprakları kaynatılıp içilirse diş ve diş etlerine, kökleri kaynatılıp içilirse de böbreklerdeki taşların düşmesine takviyeci olacağını ifade etti.

Karadeniz, organik asitler, mineraller ve vitaminler doğrultusundan zengin olan böğürtlenin tüketiminin yaygınlaşmasının, yapımın da yaygınlaşmasına yol kalemtıraşını kaydetti.

Prof. Dr. Turan Karadeniz

Ordu Üniversitesi ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı

AA

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.