Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıkle alakalı ümit verici büyüme…

06.04.2021
9
illet hastalıkle alakalı ümit verici büyüme…

Gaziantep Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan araştırmada kına, illet hastalık hücresinin büyümesini durdurdu. Yanı gizeme illet hastalıkle gayrette ehemmiyetli rol oynayan enzimlerin ve antioksidan etkinlik kapasitesinin de çoğaldığı kollandı.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bvefatı nde, Türk kültüründe ehemmiyetli bir yere sahip olan kınanın bilimsel açıdan illet hastalık üzerindeki tesiri araştırıldı.

Çalışmada, kınanın illet hastalıki önlemede de tesirli olup olmadığı fareler üzerini incelendi. Bilimsel olarak daha evvel yapılan çalışmalarda mantar rahatsızlığına karşı tesiri olduğu bilinen kınanın illet hastalıki önlemede de tesirli olup olmadığını belirlemek için asıllaştırılan araştırma çerçevesinde, 60 fareye değişik dozlarda 10 gün vakitle ağız yoluyla kına verildi. 10 günün sonunda fareler üzerinde muhtelif illet hastalık parametreleri araştırıldı.

Araştırma neticesinde Ehrich Ascite Corcinama urun büyümesinin durduğu tespit edildi. Ayrıca kınanın antioksidan etkinlik kapasitesini çoğaldırdığı saptandı. Farelerde, illet hastalıke karşı gayrette ehemmiyetli rol oynayan enzimlerin çoğaldığı kollandı.

illet hastalıkle Savaşta Umut Verici Büyüme

Natürel toz yeşil kınanın kullanıldığı araştırma ve neticeleri, International Journal of Pharmacology mecmuasında da yayımlandı.

Biyoloji Bvefat Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan, çalışmanın, çağın hastalığı illet hastalıke karşı yeni bitkisel kaynakların umut verici neticeler doğurabileceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Kına üzerine ileri seviyede yapılacak araştırmalarla illet hastalıke karşı seçenek ilaç imkânlarının geliştirilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Özaslan, bu doğrultudaki bilimsel çalışmalarını sürdüreceklerini kaydoldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.