Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıkle Gayret

30.03.2021
14
illet hastalıkle Gayret

illet hastalık, dağılma gösteren ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. illet hastalıkin 100 den fazla tipi vardır ve bedenin her kısmını etkileyebilir. Amerika Birleşik Devletleri De kalp hastalığından sonra en sık tesadüfülen ikinci vefat sebebidir ve üç şahıstan birini tesirler.

illet hastalık tanısı konulduğunda, illet hastalıkin tipine, bedendeki yerine, hastalığın dağılmasına ve hastanın yaşıyla genel sağlık gidişatına bağlı olarak rehabilitasyon alternatifi tanımlanır. illet hastalıki tesirli şekilde rehabilitasyon etmek ya da belli semptomları ya da yan tesirleri ortadan kaldırmak için bazı rehabilitasyonlar bir arada uygulanır.

Araştırmacılar, değişik hasta gruplarını rehabilitasyon edebilmek için en tesirli rehabilitasyon kombinasyonları üzerinde çalışıyorlar. JAMA da yer alan bir çalışmada, beyne dağılmış illet hastalıkin çıkartılması için yapılan operasyondan hemen sonra ışınım rehabilitasyonu uygulanan hastalann, hemen ışınım rehabilitasyonu uygulanmayanlara göre daha iyi vaziyette olduğu gösterildi.

illet hastalıkİN SEBEBİ:

Bedendeki tüm uzuvlar misalin ten, akciğer, meme, barsak ve mide hücrelerden oluşur. Genellikle hücreler parçalanır ve yarayı onaracak ya da can veren hücrenin yerine geçecek yeni hücreler üretir. Buna karşılık, hücreler çok fazla yeni hücre ürettiğinde, urlar oluşur. Urlar selim benign; illet hastalıköz olmayan ya da habis malign; illet hastalıköz olabilir. Etrafsal etkenler örn. tütün, kimyevi madde, irsiyetsel etkenler ya da bağışıklık sisteminde farklılık ya da hormonal tesirler gibi öteki etkenler habis hücrelerin oluşmasına neden olur. illet hastalık hücreleri habis urdan aynlabilir ve yeni urlar oluşturmak üzere bedenin öteki kısımlarına dağılabilir metastaz.

illet hastalıkDE UYARICI BULGULAR:

Birkaç gün ya da birkaç hafta süren yeni bulgular hekim tarafından hakimiyet edilmelidir. Erken tanı konması, illet hastalık tedavısinin zaferli olma talihini artırır.

Görünürde bir neden olmaksızın süratli kilo kaybı

Üç haftada iyileşmeyen yara, ağrı ya da ülser

Gelişen, kanayan ya da kaşınan kir ya da ben

Hazımsızlık ya da yutma güçlüğü

Rahatsız edecek derecede öksürük ya da boğuk ses

Öksürükle kanlı balgam çıkması

Memede ya da bedenin başka bir kısmında kalınlaşma ya da şişlik

Ağrı olmadan idrarla kan gelmesi

Barsak ve mesane ile alakalı alışkanlıklarda farklılık

Yukarıyada belirtilenlerin tümü, illet hastalıkin erken safha bulgusu olabilir; ancak bu vaziyetler çoğu defa daha az ehemmiyet taşıyan sebeplerden kaynaklanabilir. Bu mevzuda kararı hekiminiz vermelidir.

illet hastalık TANISI NASIL KONULUR?

Hekiminiz sizinle konuşur, tetkik eder ve vaziyetinizle alakalı şüphenin doğrulanması ya da dışlanması için test yapılmasını ister. Bunun yanı gizeme, illet hastalıki tespit etmenin en kesin yolu doku misalinin alınıp araştırıldığı biyopsidir.

REHABİLİTASYON ALTERNATİFLERİ:

Operasyon: Bazı illet hastalık tiplerinde en iyi iyileşme yoludur. Ur dağılmış olabileceğinden operasyondan sonra ışınım rehabilitasyonu ve illet hastalıke karşı ilaçlar uygulanabilir.

Işınım rehabilitasyonu: illet hastalık hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili parçacıklar ya da dalgalar kullanılır.

Kembitkierapi: illet hastalık ilaçla rehabilitasyon edilir. illet hastalıke karşı ilaçlar genellikle, ağızdan ya da sindirim sistemi ve karaciğer tarafından degişime maruz kalmadan, doğrudan ve daha güçlü tesir göisterebildikleri kan dolaşımı yoluyla verilır.

Hormon rehabilitasyonu: Hormon imalini en-gelleyen ilaçlarla hormon rehabilitasyonu ya da illet hastalık hücrelerini öldürmek ya da gelişmelerini yavaşlatmak için hormon üreten bezlerin operasyonla alınmasıdır.

İmmünbitkierapi bağışıklık rehabilitasyonu: Bedenin illet hastalıke karşı bağışıklık sistemi cevabını kuvvetlendiren ya da destekleyen rehabilitasyonlardır.

illet hastalıkDEN KORUNMANIN YOLLARI:

Tütün mahsullerini kullanmayın.

Güneşin hasarlı ışınlarına fazla derecede maruz kalmaktan kaçının.

Düşük yağ kapsayan ve meyve, sebze ve lifli besin maddelerinin ağırlıkta olduğu bir perhiz uygulayın.

Kumpaslı sağlık hakimiyeti yaptırın ve bir bulgu fark ettiğinizde hekiminizle görüşün.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.