Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karanlıkta Yatmak Meme illet hastalıki Tehlikesini Eksiltiyor

19.04.2021
11
Karanlıkta Yatmak Meme illet hastalıki Tehlikesini Eksiltiyor

Meme illet hastalıkiyle alakalı yapılan son araştırmaya göre, gece ışıkta yatmak illet hastalık tehlikesini artırıyor. Uzmanlar, kadınlar arasında en yaygın illet hastalık cinsinden biri olan meme illet hastalıkinden korunmak için geceleri zifiri karanlıkta yatmayı salık veriyor.

Amerikan Milli illet hastalık Enstitüsü ile Milli Etraf Sıhhati Bilimleri Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre; uyku kumpasını bozan çağdaş hayat meme illet hastalıki tehlikesini artırıyor.

Nitekim meme illet hastalıki gelişmiş ülkelerde büyümemiş olanlara göre 5 kat daha fazla görülüyor. İşte bu gidişatın sebebini denetleyen bilimadamları, meme illet hastalıki ile suni ışık arasındaki ilişkiyi inceledi. Buna göre, gece çalışmak, geç uyumak ve ışıkta yatmak hastalık tehlikenin yüzde 60 artırıyor.

Zira illet hastalıke karşı bedenin natürel korunması olan melatonin hormonları geceleri ve karanlıkta salgılanıyor. Ancak ışıklı etraflar gündüz olduğu kusuru yaratarak hormonun işleyişini bozuyor.

Uzmanlar, illet hastalıke karşı korunma için zifiri karanlıkta ve dokuz saat yatmayı öneriyor.

Türkiye’de her sene vasati 30 bin kadına tanı konuyor

Dünyada her 11 dakikada 1 kadın, meme illet hastalıki sebebi ile hayatını kaybediyor ve her 3 dakikada 1 kadına, yeni meme illet hastalıki tanısı konuyor.

Türkiye’de ise, yeterli istatistik bulunmamakla beraber Türkiye Meme Vakfı, her sene 30 bin kadının meme illet hastalıkine tutulduğunu hesaplıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.