Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

KEMbitkiERAPİ İLAÇLARI BEYNE HASAR VERİYOR

06.11.2021
19
KEMbitkiERAPİ İLAÇLARI BEYNE HASAR VERİYOR

Amerika’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, pek çok illet hastalık rehabilitasyonunda kullanılan kembitkierapi ilaçları beyin hücrelerine hasar veriyor.

Bu buluşlar illet hastalık hastalarında görülen, kembitkierapinin kognitif anlamaya algı etmeye ait işlevlerde eksilme gibi nörolojik asapsal yan tesirlerinin adlandırıldığı “kemo beyin” rahatsızlığına ışık tutuyor.

Rochester Üniversitesi’ndeki çalışma takımının yürüttüğü araştırmada, bazı kembitkierapi ilaçlarının farelerin beyinlerine hasar verdikleri tanımlandı. İlacın nöral kök hücrelerini ve oligodendrosit ismi verilen ve beynin ehemmiyetli destek hücrelerinden olan asap hücrelerini öldürdüğü görüldü. Oligodendrositler asapsal işlevler için lüzumlu miyelin kılıfın üretilmesini sağlıyor. İlaçlar aynı zamanda nöral kök hücrelerine de hasar veriyor.

29 Kasım’da Journal of Biology’de yayımlanan çalışmada, Roschester Üniversitesinde çalışmayı yürüten takım, kembitkierapi ilaçlarıyla yapılan rehabilitasyona son verilmesinin ardından, farelerin asap sistemindeki hücre vefatların altı hafta süresince devam ettiğini tespit ettiler.

Yapılan laboratuvar testlerinde ise, tahlilciler kembitkierapi ilaçlarının insandaki nöral hücreler ve farklı cinsteki illet hastalık hücreleri üzeriniki etkilerini incelediler. Netice olarak, ilaçların illet hastalık hücrelerinden ziyade asap hücrelerine karşı daha fazla toksik tesiri olduğu bulunmuştur.

Cancer’de yayımlanan, Japonyalı bilimadamlarının yürüttüğü bir öteki araştırmada, kembitkierapi gören meme illet hastalıki hastalarının beyinlerinde, belleğin ve konsantrasyonun yer aldığı bölgelerde küçülme olduğu tanımlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.