Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kiloluluk Evvel Meme illet hastalıkine Gözetiyor Sonra Çoğaldırıyor

06.11.2021
22
Kiloluluk Evvel Meme illet hastalıkine Gözetiyor Sonra Çoğaldırıyor

Fazla kilolu bayanların menopoz evveli meme illet hastalıkine tutulma tehlikesinin daha düşük olduğu saptandı.

Harvard Tıp Mektebi’ndan bilim adamlarınca yapılan ve Archives of Internal Medicine mecmuasında yayınlanan araştırma, 1989-2003 seneleri arasında 113 bin 130 kadının tıbbi takibine sabredilerek yapıldı. Bu yarıyılda 1398 meme illet hastalıki tespit edildi.

Kilo boy oranına göre hesaplanan Beden Kütle Endeksi VKE 30 ya da üzerinde olanların menopoz evveli meme illet hastalıkine tutulma tehlikesinin olağan kilodakilerden VKE’si 20 – 22,4 olanlar yüzde 19 daha az olduğu saptandı.

Birçok sağlık meselesinin sebebi olan fazla kiloların nasıl olup da illet hastalıke karşı koruma sağladığı bütün olarak açıklanamıyor, ancak bilim adamları bazı spekülasyonlarda bulunabiliyorlar.

Araştırmayı yapan Harvard Tıp Mektebi’ndan Karin Michels, bazı tahlilcilerin, bu bayanların fazla kiloluluktan dolayı yumurtlamalarında eksilme olmasının illet hastalık tehlikesinin düşük olma sebeplerinden biri olabileceğini düşündüklerini söyledi.

Bazı obez bayanlarda adet yarıyılları kumpassız, adet döngüleri uzun olabiliyor ve bu bayanlarda “polikistik over belirtiyi”na daha çok tesadüfülebiliyor. Tüm bunlar yumurtlamada topallamalara ve dolayısıyla bazı hormonların seviyesinin eksilmesine yol açıyor.

Bilim adamları, bu düşük hormon seviyelerinin illet hastalık tehlikesini eksiltiyor olabileceğini düşünüyorlardı, ancak bu ihtimali değerlendirdiklerinde, bunun pek de tehlike düşüklüğünün sebebi olmayacağı neticesine vardılar.

Fazla kilolularda urları tespit etmenin daha güç olmasının bir ihtimal olarak düşünülebileceğini belirten Michels, tehlikenin düşük olmasının nedenini tespit etmek için başka araştırmaların yapılacağını söyledi.

Ancak bilim adamları, menopoz sonrasında obezlerde illet hastalık tehlikesinin yüksek olduğunu da anımsattılar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.