Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mamografi ne zaman ve kimlere yapılır?

28.03.2021
16
Mamografi ne zaman ve kimlere yapılır?

Mamografinin kullanımı ile daha evvel rehabilitasyon talihi çok düşük olan meme illet hastalıki, günümüzde bcerahatçi aşamada yakalanabiliyor ve rehabilitasyonda başarı oranı yüzde 90’ın üzerine izliyor. Meme illet hastalıki ile çabada mamografi en büyük efor!

Tüm dünyada meme illet hastalıki görülme oranları çoğalırken, vefat oranlarında ise aksine eksilme mevzubahisi. Memedeki illet hastalık ya da illet hastalık dışı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan şişliklerin erken yarıyılda teşhis edilmesinde mamografi ehemmiyetli rol oynuyor. Öyle ki kendiliğindene ya da bir doktorun tetkikinde ele gelebilecek büyüklüğü erişmemiş kitlelerin tespit etilmesinde de mamografi aktif bir yöntemdir.

Genel Cerrahi Uzmanı Hekim Hamdi Koçer, mamografinin gerektiğinde her yaştan kadına güvenle uygulanabildiğini belirtiyor ve ilave ediyor: “Memede aydınlatılması gereken kuşkulu bir vaziyet varsa, hem ultrasonografi hem mamografi yapılabilir. Ancak genç yaşlarda meme dokusu çok yoğun olduğundan mamografinin yerine, ultrasonografi daha kolay uygulanır.”

Yaş ilerledikçe illet hastalık görülme tehlikeyi çoğalırken, beraberinde illet hastalıkin de mamografi ile teşhis edilme talihi çoğalıyor. Bu sebeple ileri yaşlarda çekilen mamografiler meme hakkında daha çok balaka veriyor.

Mamografi tarama veya tanı emelli yapılıyor. Tarama emelli mamografiler, hiç yakınması olmayan kadınlara topluca yapılan analizler olarak adlandırılıyor. Bu analizlerin fiyatı da bir sağlık kuruluşu, kamu veya sivil toplum teşkilatı tarafından karşılanıyor. Rastgele bir yakınma veya endişe ile kendiniz hekime başvurduğunuzda, tetkikten sonra yalnızca ultrasonografi ile yeterli bilgiye ulaşabiliyorsa bununla yetinilebilinir. Tanısal emelli mamografi de çekilmesi gerekiyorsa, bu noktada tanısal emelli muayene her yaştaki kadına yapılabiliyor. Ancak unutmamak gerekir, 35-40 yaşından evvelki mamografiler hudutlu miktarda balaka veriyor. Koçer, “Rastgele bir meme yakınması olan bir kadın bana başvurduğunda; tetkikine, ailesel tehlikelerine, şahsi tehlikelerine ve memenin yoğunluğuna bağlı olarak 35-40 yaş aralığında ilk mamografisine sürükletiyorum. Özel takip gerektiren bir patolojisi yoksa 40 yaştan sonra kumpaslı takibe başlamasını öneriyorum.” diyor.

Rutinde 40 yaşın üzerinde her sene ya da 2 senede bir mamografi ve ultrasonografi çekilmesi öneriliyor. Unutmayın; kumpaslı hakimiyet, meme illet hastalıkinin rehabilitasyon edilebilir bir aşamada tutulma uğrunu artırıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.