Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meme illet hastalıki Ve Kırmızı Et

19.04.2021
7
Meme illet hastalıki Ve Kırmızı Et

Yapılan bir araştırmada, kumpaslı olarak kırmızı et harcayan genç kadınların göğüs illet hastalıkine tutulma tehlikesinin çoğaldığı tanımlandı. Neticeleri Archives of Internal Medicine isimli tıp mecmuasında yayımlanan araştırma, Harvard Tıp Mektebi tarafından 90 bin kadın üzerinde yapıldı. Buna göre kadınlar yirmili, bitkiuzlu ve kırklı yaşlarda ne kadar kırmızı et harcarlarsa, izleyen 12 sene içinde göğüs illet hastalıki tehlikesine tutulma tehlikeleri o oranda çoğalıyor.

Menopoz geçirmemiş kadınlarda görülen illet hastalık ile kırmızı et tüketimi arasındaki ilişkinin ilk kere araştırıldığı araştırma, çok fazla kırmızı et harcayan kadınların illet hastalık tehlikesinin, seyrek harcayanlara oranla iki kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Kırmızı etin göğüs illet hastalıki tehlikesini neden artırdığı henüz tanımlanamıyor.

Etin pişirme sırasında ortaya çıkardığı maddelerin illet hastalıkojen olma olasılığı, etin içindeki bazı maddelerin hormonları taklit edebilmesi ya da hayvan antta kullanılan hormonlar, evvelki araştırmalarda muhtemel nedenler arasında gösterildi.

ABD’de her sene takribî 213 bin kadın, ülkede en çok görülen illet hastalık tipi olan göğüs illet hastalıkini tutuluyor ve takribî 41 bini bu hastalık sebebiyle yaşamını kaybediyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.