Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meme illet hastalıkinden Korunabilirsiniz

28.04.2021
16
Meme illet hastalıkinden Korunabilirsiniz

Vefatlara yol açan meme illet hastalıkinden erken teşhisle korunabilirsiniz. Meme illet hastalıkinde en sık görülen bulgular, memede sızısız bir kitlenin ortaya çıkması ve meme yapısında oluşan biçim farklılığıdır. Bu sebeple 20 yaşın üzerindeki tüm kadınların, ayda bir kere kendi meme hakimiyetlerini yapması gerekir.

illet hastalıkle Savaş Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’de her sene takribî 30 bin kadında meme illet hastalıkine tesadüfüldüğü bildirildi. Meme illet hastalıkinin, kadınlarda vefatlara yol açan illet hastalık cinsleri arasında ilk sırada yer aldığına işaret edilen açıklamada, kadınların meme sıhhatine özen göstermelerinin hayatlarını kurtaracağı kaydedildi.

Meme illet hastalıkinden korunmada erken teşhisin çok ehemmiyetli bir yer yakaladığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“20 yaşın üzerindeki tüm bayanlar, ayda bir kere kendi meme hakimiyetlerini yapmalı. Bunun için en ideal yöntem, kadınların kendi kendilerine elle yapacakları muayenedir. Kadınlar kendi kendilerine elle yapacakları hakimiyetlerde, memelerinin dokusu ve yapısı mevzusunda fikir sahibi olacakları için memelerinde oluşacak rastgele bir farklılığı hemen fark edeceklerdir.”

MEME illet hastalıkİNİN BELİRTİLERİ

Açıklamada, meme illet hastalıkinde en sık görülen bulguların, memede sızısız bir kitlenin ortaya çıkması ve meme yapısında oluşan biçim farklılığı olduğu ifade edildi. Kadınların kendi kendilerine meme muayenelerini, adet bitim tarihinde yapması gerektiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Zira adet yarıyılında meme dokusu yumuşak olur ve rastgele bir kitlenin varlığı kolayca fark edilir. Adetten natürel ya da cerrahi sebeplerle kesilme hali mevzubahisi ise bu muayene, her ayın aynı günü yinelenmeli. Hormon rehabilitasyonu alan kadınlar ise bu muayene için en uygun günün hangisi olduğu mevzusunda hekimlerine danışmalı. Kadınlar, kendi kendilerine meme muayenelerini ayna karşısında dikkatli bir gözlemle yapmalı. Ayna önünde yapılan hakimiyetlerde; memede ele gelen sertlik veya kitle, meme başlarının pozisyonlarında farklılık, kalınlaşma, kızarıklık veya yara olması, memenin rengi, dokusu veya biçiminde farklılık, meme teninde kalınlaşma, şişme veya renk farklılığı, meme ucundan akıntı, meme veya meme başında içeriye doğru çekilme vaziyeti tespit edilirse şipşak bir hekime müracaat etilmeli.”

İLERİ YAŞTAKİ KADINLAR

Kadınlarda ileri yaşın, meme illet hastalıki açısından tehlike etkenlerinin başında yer aldığı vurgulanan açıklamada, yeni meme illet hastalıki tanısı konan kadınların yüzde 70’inin 50 yaş üzerinde bulunduğu, bu yaş grubunda olan kadınlarda meme illet hastalıki görülme sıklığının, 50 yaş altında olan kadınlardan 4 kat daha fazla olduğu bildirildi.

Tam kadınların, 20 yaşından itibaren her ay uygun yarıyılda, kendi kendilerine meme muayenesi yapması gerektiği vurgulanan açıklamada, şu ihtarlarda bulunuldu:

– 20-40 yaş arası her kadın 3-4 senede bir hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalı.

– 40 yaşa gelmiş her kadın hakimiyet emelli mamografi sürükletmeli. Tehlike grubundakilere hekim isteği üzerine 40 yaşından evvel dahi çekim yapılabilir.

– 40-50 yaş arası her ay kendiliğindene meme muayenesi ve 2 senede bir hekim muayenesi yaptırmalı. 40 yaşından evvel mamografi önerilmiyor.

– Bu sebeple 50-69 yaş arasındaki her kadın, kesinlikle senede bir kere hekime müracaat eterek meme muayenesi yaptırmalı ve mamografi ismi verilen meme filmini 2 senede bir kere sürükletmeli.

– Meme illet hastalıkinin erken teşhisinde çok ehemmiyetli bir yer yakalayan mamografi, memede muayene ile saptanamayacak kadar minik anormalliklerin tespit edilmesi emeliyle düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir.

Meme illet hastalıki için tehlike etmenlerine de yer verilen açıklamada, aile yakınları arasında meme illet hastalıki hadisesi görülen kadınların, hastalığa tutulma ihtimalinin değişik kadınlara göre daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

“EMZİREN ANNELERDE GÖRÜLME ORANI DÜŞÜK”

Kız kardeşi veya annesi meme illet hastalıkine tutulan bir kadının hastalık tehlikesinin değişik kadınlardan 2-5 kat daha fazla olduğu belirtilen açıklamada, yanlış beslenme, kiloluluk, sigara ve içki kullanımının meme illet hastalıki açısından tehlike etkenleri arasında yer aldığı ifade edildi.

Açıklamada, meme illet hastalıkinden korunmak için alınacak ihtiyatlarla alakalı şu bilgilere yer verildi:

“Annelerin bebeklerini emzirmeleri, hem kendileri hem bebekleri için sayısız verim kapsıyor. Emziren annelerde meme illet hastalıki görülme oranı, değişik annelere göre oldukça düşüktür. Meme illet hastalıkinden korunmak için; beden ağırlığı hakimiyet altında yakalanmalı, doğru gıdalarla beslenmeye özen gösterilmeli, stres eksiltilmeli, içki ve sigaradan uzak durulmalı, spor yapılmalı ve haftada üç dört kere yarım saat yürüyüş yapılmalı.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.