Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meme illet hastalıkini Geciktiriyor!

29.04.2021
21
Meme illet hastalıkini Geciktiriyor!

Tıp Dünyasını Heyecanlandıran 3 Yeni Yöntem

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Meme illet hastalıki Sempozyumu’nda rehabilitasyon süreciyle alakalı surat güldürücü neticeleri olan çalışmalar sunuldu. Tıp dünyasını heyecanlandıran yeni büyümelere göre; yeni yöntemlerle meme illet hastalıkinin nüks etmesi daha uzun zamanlar geciktirilebiliyor!

Meme illet hastalıki gelişmiş ülkelerde bayanlarda en sık görülen illet hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki Amerika’da 80 yaşına kadar yaşayan her 8 bayandan, ülkemizde de her 12 bayandan bkocaman hayatının rastgele bir yarıyılında meme illet hastalıkini tutuluyor. Günümüzde çok sayıda kadının meme illet hastalıkine tutulmuş olması bu hastalığın rehabilitasyonu için yapılan beynelmilel çabaları da çoğaldırıyor. Daha başarılı rehabilitasyon yöntemleri için yeni ilaçlar veya kombinasyonlar, binlerce hasta ile yapılan muayenehane çalışmalarla inceleniyor. Bu çalışmaların neticeleri de meme illet hastalıkiyle alakalı beynelmilel ehemmiyetli sempozyumlarda duyuruluyor. Bu sene de yeniden Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin San Antonio kentinde düzenlenen ve bu alanda dünya çapında ehemmiyetli uzmanların bir araya geldiği Meme illet hastalıki Sempozyumu’nda, rehabilitasyonda umut veren yeni çalışmalar dikkat çekti. Yakın gelecekte meme illet hastalıki rehabilitasyonunda uygulanması bilave edilen bu araştırmalar hakkında kurultaya katılan Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bvefatı öğretim abonesi Prof. Dr. Gül Başaran’dan balaka aldık.

Osteoporoz ilaçları meme illet hastalıkine bağlı nüksü ve vefatı önleyebiliyor

1. BÜYÜME: Osteoporoz rehabilitasyonunda ve kemik metastazı olan illet hastalık hastalarında kullanılan ilaç grubu, erken safha meme illet hastalıkinde nüksü ve meme illet hastalıkine bağlı vefatları önlüyor.

illet hastalıki olmayan osteoporozlu hastaların rehabilitasyonunda ve kemik metastazı atlama olan illet hastalık hastalarında, yeni kemik metastazlarını önlemek emeliyle verilen bir ilaç grubu, erken safha meme illet hastalıki hastalarında nüksü ve meme illet hastalıkine bağlı vefatları önlüyor. Yedi senelik takip neticeleri sunulan araştırmaya göre; menopoza girmemiş, hormon reseptörleri pozitif, yumurtalık işlevleri anti-hormon ilaçlarla baskılanarak menopoza sokulan erken safha meme illet hastalıki hastalarında etmen maddesi zolendronik asid olan ilacın rehabilitasyona ilave edilmesi hem hastalığın nüksünü hem de hastalığa bağlı vefatı geciktiriyor. Bu yeni anlayış erken safha meme illet hastalıki hastalarının rehabilitasyonunda pek çok onkolog tarafından artık kabul görüyor.

Hastalığın nüksü 7 ay geciktiriyor!

2. BÜYÜME: İleri safha meme illet hastalıki hastalarında uygulanan anti-hormon rehabilitasyonuna ilave edilen ilaç, hastalığın nüks etmesini 7 ay geciktirilebiliyor!

Anti-hormon rehabilitasyonlarının temel özelliği kembitkierapi gibi yan tesirlerinin olmaması ve ağızdan alınabilmesi. Bu sebeple hastaların yaşam niteliklerini kembitkierapi gibi negatif istikamette etkilemiyor. Anti hormon rehabilitasyon yöntemi, ileri safha meme illet hastalıkli hastalarda uygulanması sonrasında hastalık, genellikle 8-11 ay içinde tekerrür geri gelebiliyor. İşte yeni araştırma bu hastalara da umut veriyor. Araştırmaya göre; ileri safha meme illet hastalıki hastalarının anti-hormon rehabilitasyonlarına everolimus etmen maddeli ilaç ilave edildiğinde hastalığın nüksü, 7 ay kadar geciktirilebiliyor. Böylelikle anti-hormon rehabilitasyonlara karşı büyüyen mukavemetin kırılıyor ve ileri safha hastalara daha uzun müddet kembitkierapisiz bir alternatif sunuluyor. Everolimus etmen maddeli ilaç günümüzde böbrek illet hastalıki rehabilitasyonunda kullanılıyor. Meme illet hastalıki hastalarındaki umut verici neticelerinin uzun yarıyıllı takipte de devam etmesi gidişatında bu hastalar için kullanılması gündeme gelecek.

Her-2 pozitif urlu hastalar için yeni bir ilaç!

2. BÜYÜME: Urlarında “Her-2/neu” prbitkieini fazla ölçüde tespit etilen ileri safha meme illet hastalıki hastalarında hastalığın nüks etmesini 6 ay kadar gecikiyor.

“Her-2” prbitkieini tüm meme illet hastalıki hasta urlarının takribî yüzde 25’inde fazla ölçüde bulunabilen bir prbitkiein. Bu prbitkieinin aşırılığı tespit etilen ileri safha ve erken safha meme illet hastalıkli hastalarda, yaşam zamanını uzatan 2 ehemmiyetli ilaç kullanılıyor.

Her iki ilaç da yan tesirleri az, yalnızca ura müteveccih tesirleri olan “uslu ilaçlar” grubuna dahil ve kembitkierapi ile birlikte verildiklerinde uru küçültme tesirleri daha da çoğalıyor. Yeni araştırma ileri safha, urlarında “Her-2” prbitkieinini aşırıca bulunan hasta grubunu yakından ilgilendiriyor. Bu hastaların rehabilitasyonunda kembitkierapi ve trastuzumab etmen maddeli ilaç, Pertuzumab etmen maddeli yeni ilaç ile birlikte verildiğinde nüks müddetinin 6 ay kadar geciktiği görülüyor. Pertuzumab etmen maddeli yeni ilacın, bu hastalar için yeni ve ehemmiyetli bir rehabilitasyon alternatifi olarak yakın gelecekte uygulanacağı öngörülüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.