Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Obezite illet hastalıke Sebep Oluyor

27.04.2021
21
Obezite illet hastalıke Sebep Oluyor

Kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, hipertansiyon, apne ve benzeri solunum hastalıkları gibi pek çok sağlık meselesine neden olduğu bilinen obezite, illet hastalık tehlikesinde de çoğalışa neden oluyor.

Fazla ölçüde yağ, tuz ve şeker tüketimi obeziteyi de beraberinde getirerek, illet hastalıkle çabaya yenik başlanmasına neden oluyor. Ülkemizde olduğu kadar küresel anlamda riskleriyle de bilinen obezite, günümüzde pek çok ülkeyi tehdit ediyor. Natürel beslenme zincirinin bozulmasıyla obezitenin, obeziteyle birlikte de illet hastalıkin yaygınlaştığını ifade eden Emsey Sağlık Kurumu Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz, mevzuyla alakalı görüşlerini paylaşıyor.

Obezite ve illet hastalık iki iyi dost!

Tütünden sonra bilinen en büyük illet hastalık tehlike etkeni obezitedir. Obeziteyle illet hastalık arasındaki bağlantı, geçtiğimiz günlerde bilimsel araştırmalar sonucunu ispatlandı. Yağ tüketiminin çoğalış göstermesiyle birlikte ortaya çıkan obezite, günümüzde sıhhati hayati anlamda tehdit eden neticeleriyle illet hastalık hastalığı sebebi olarak da bilinmektedir.

Doğru inek sütü, Omega 3 içeriğiyle illet hastalıkden koruyor

Anne sütüyle ya da bebekler için özel olarak geliştirilen sütlerle beslenen bebekler, yeterince besin alamama tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Sütünden günümüzde milyonlarca insanın yararlandığı inekler, bitkiların bol olduğu ilkbahar aylarında doğum yapmaktadır ve yaz sonuna kadar aşırısıyla süt üretmektedir.

İlkbahar bitkiları, bedenimizin lüzum dinlediği Omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir kaynaktır. Bu yağ asitleri, hem ineklerin sütünde hem de inek sütünden elde edilen kaymak, tereyağı, yoğurt, peynir ve benzeri mahsullerde aşırısıyla bulunmaktadır. Bu sebeple beslenmede bu yarıyıllara, süt mahsullerindeki bu özelliklere dikkat etmek illet hastalıkden korunma açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Omega 3 ve Omega 6, hücrelerin korunmasına dayanakçı oluyor

Vücudumuzda bulunan Omega 3 ve Omega 6 adlı yağ asitlerinin, beden işlevlerimizin en doğru biçimde yerine getirilmesi açısından oldukça bedelli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hücrelerin sertliğinin korunması gibi hayati bir misyona sahip olan ve yağ depolanmasına destek veren Omega 6, insan sıhhatinin korunması açısından yeri doldurulamaz bir ehemmiyete sahiptir.

Bedenimiz için en az Omega 6 kadar ehemmiyetli olan Omega 3 ise, asap sisteminin gelişiminde vazife almaktadır. Hücre duvarlarını daha elastik hale getiren Omega 3 yağ asitleri, hücreyi dış zararlardan gözetmekte, yağ hücrelerinin imalini sınırlamaktadır. İnsan bedeninin fizyolojik balansı, büyük miktarda Omega 3 ile Omega 6 balansına, dolayısıyla beslenme biçimimize ve kumpasımıza da bağlıdır.

Yağ asitlerinin ölçüsünü, inek ve tavukların yemleri etkiliyor

İnsan bedeni üretemediği için gerekli yağ asitleri olarak da anılan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, besinler aracılığıyla alınabildiğinden beslenme alışkanlıklarımız sıhhatimizi doğrudan etkilemektedir. Yediğimiz yiyeceklerdeki Omega 3 ve Omega 6 ölçüyü, harcadığımız inek ve tavukların yemlerine bağlı olmaktadır. bitki yemeleri halinde hayvanların verdikleri et, süt ve yumurtanın balansı lüzum dinlenen miktarda olacaktır. Hayvanların soya ve mısır yemeleri gidişatlarında ise, bu denge bozulacaktır.

Fazla kilolardan uzak durmak, meme illet hastalıkinden koruyor

Bayanlarda en sık karşılaşılan illet hastalık cinsi olan meme illet hastalıki günümüzde, gelişmiş ülkelerde az gelişmiş ülkeler ve Asya ülkelerine oranla altı kat daha fazla görülmektedir. Asya orijinlilerde, erken menopoza girenlerde, 18 yaşından evvel doğum yapanlarda ve 37 yaşından evvel yumurtalıkları alınan bayanlarda daha az görülen meme illet hastalıkinden korunmak büyük miktarda muhtemel olmaktadır.

Meme illet hastalıkinden korunmak için; hayvansal ve yağlı besinlerden sakınmak, kilo almamaya özen göstermek gerekmektedir. Hormonlu ve katkı maddeli besinlerden uzak durmak da bu anlamda büyük ehemmiyet taşımaktadır. Meme illet hastalıkinden uzak bir yaşam sürdürebilmek için günde en az bir, en çok beş porsiyon sebze ve meyve harcamak yararlı olacaktır. 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.