Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Operasyonsuz ve Işınımsız Urdan Kurtuldu

03.04.2021
12
Operasyonsuz ve Işınımsız Urdan Kurtuldu

Bir hastanın kalçasında bulunan iyi mizaçlı ur Kanadalı hekimler tarafından bıçak ve ışınım kullanılmadan alındı.

16 yaşındaki Jack Campanile adlı gence uygulanan işlem Toronto’daki SickKids Çocuk Hastanesi’nde asıllaştırıldı. HİFU High İntensity Focused Ultrasound denilen Yüksek Yoğunluklu Odaklı Ultrason ile uygulama yapan Dr. James Drake ve takımı, 4 hafta süren rehabilitasyon seansı sonunda galibiyetli neticeye erişti. Kuzey Amerika’da ilk kere asıllaştırıldığı açıklanan harekâtta, MR makineyi kullanan hekimler, ısıyla indüklenen ultrason dalgalarını, ur üzerine odakladılar.

“3 YILDIR BU USULÜ ÇALIŞIYORDUK”

SickKids Sağlık Kurumunun Nöroşirurji Kısmı Başkanı olan Dr. James Drake, sistem üzerinde 3 yıldır çalıştıklarını açıkladı. Jack Campanile’e operasyon fobisi sebebiyle bu rehabilitasyonu öneri ettiklerini açıklayan Dr. James Drake, “Netlikle ışınım kullanılmayan ve hiçbir yan tesiri olmayan bir sistem. Tahlilcilerimiz, bu sistemi rahim fibroidlerinde ve kemik urlarında kullanmaya hazırlanıyor. Bu sistemin pediatrik rehabilitasyonda da ehemmiyetli katkıları olacağını umuyoruz” dedi. 

Dr. Drake, uygulamanın beyin gibi sarih işlemler bakımından duyarlı ve tehlikeli bölgeler için de çok büyük rehabilitasyon basitlikleri sağlayacağını açıklayarak tıb tarihinde ehemmiyetli bir işlem asıllaştırdıklarını belirtti. Aynı zamanda bu işlem biçiminin yaşlılar içinde basitlik sağlayacağı umuluyor. Birden fazla hastalık taşıyan ve minik bir operasyonda bile masada kalma tehlikeyi taşıyan hastalar için de bu uygulama galibiyetli neticeler getirebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.