Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Östrojen Rehabilitasyonu Ve Yumutalık illet hastalıki

30.03.2021
18
Östrojen Rehabilitasyonu Ve Yumutalık illet hastalıki

Östrojen rehabilitasyonu yumurtalık illet hastalıki tehlikesini artırabiliyor.

Uzmanlar, hormon rehabilitasyonu olmak isteyen kadınların hekimleriyle konuşarak, rehabilitasyonun bereketli olup olmayacağına beraber karar vermeleri gerektiğine işaret ediyor.

Amerikan Milli illet hastalık Enstitüsü uzmanları, yaptıkları geniş kapsamlı bir araştırmada, östrojen rehabilitasyonunun yumurtalık illet hastalıki tehlikesini artırabildiğini saptadı.

Menopoz sonrası östrojen rehabilitasyonu uygulanan 44 bin 241 kadın kobayı 20 sene müddetle izleyen Amerikan Milli illet hastalık Enstitüsü uzmanları, elde ettikleri neticeleri, menopozdan sonra östrojen rehabilitasyonu almayan kadınlarla karşılaştırdı. Araştırma sonunda, östrojen rehabilitasyonu alan kadınlarda yumurtalık illet hastalıki tehlikesinin yüzde 60 çoğaldığı saptandı. Tahlilciler, 10 sene veya daha fazla östrojen rehabilitasyonu uygulayan kadınların, östrojen rehabilitasyonu uygulamayan kadınlara göre yüksek oranda yumurtalık illet hastalıki tehlikeyi taşıdıklarını tanımladı. Rehabilitasyonun 10. senesinden sonraki 8 senede yumurtalık illet hastalıki tehlikesini yüzde 80 oranında artırabildiği, 20 senenin üzerinde östrojen rehabilitasyonu alan kadınlarda ise yumurtalık illet hastalıki tehlikesinin, östrojen rehabilitasyonu almayan kadınlara göre yüzde 220 çoğalabildiği kaydedildi.

Doğal bir hormon olan östrojenin gerçeğinde yumurtalık tarafından salgılandığı öğreniliyor. Menopoz sonrası, yumurtalıkların salgıladığı östrojen ve progesteron hormonu oranında eksilmenin olduğu, menopoz zamanının genelde 45-55 yaşları arasında bitirilmesinden sonra yumurtalığın sıradan olarak hormon salgılayabildiği belirtildi.

HORMON TERAPİSİ 1940’LI SENELERDE BAŞLADI

1940’lı senelerde kadınların östrojen rehabilitasyonuna başladıklarına dikkat toplayan uzmanlar, 1970’li senelerde östrojen hormonu aşırısının kadınlarda rahim illet hastalıkine yol açtığının tespit etildiğini belirtti.

Östrojen rehabilitasyonunun illet hastalıke yol açtığının tespit etilmesi üzerine, hekimler menopoz sonrası kadınlara progestin hormonunun yanı gizeme çok düşük dozda östrojen rehabilitasyonu uygulayarak, kombinasyon rehabilitasyonu sınadı. Östrojen rahim boynu illet hastalıki tehlikesini artırırken, progesteron hormonunun sentetik versiyonu olan progestin-östrojen kombinasyonunun rahim boynu illet hastalıki tehlikesini indirebildiği belirlendi.

Araştırmada, östrojen-progestin kombinasyonunun, menopoz sonrası kadınlarda yumurtalık illet hastalıki tehlikesini tırmandırdığına ait belirtiler elde edilmedi. Kombinasyon rehabilitasyon kullanan kadınların yalnızca 4’namda yumurtalık illet hastalıkinin görüldüğü açıkladı.

Önceki araştırmalarda hormon rehabilitasyonunun, osteoporosis ve kalp hastalığı tehlikesini indirebildiği saptandı. Uzmanlar, yeni ve kapsamlı araştırmada ise hormon rehabilitasyonunun meme illet hastalıki, koroner kalp hastalıkları, inme, akciğerlerde ve bacaklarda kan pıhtılaşmasına yol açabildiğini, bu vaziyetin 5,2 sene östrojen-progestin rehabilitasyonu kullanan kobaylarda da alana gelebildiğini açıkladı.

Tahlilciler, hormon rehabilitasyonunun uzun yarıyılda faydasından çok hasar verdiğini belirtiyor.

Yeni araştırmalarda, rahmini aldıran kadınlarda hormon rehabilitasyonunun uzun yarıyılda ne gibi tesirler ortaya koyacağı araştırılacak. Uzmanlar, hormon rehabilitasyonu olmak isteyen kadınların hekimleriyle konuşarak, rehabilitasyonun bereketli olup olmayacağına beraber karar vermeleri gerektiğine işaret ediyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.