Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Paklik Maddeleri Lösemiye Neden Olabilir

24.04.2021
29
Paklik Maddeleri Lösemiye Neden Olabilir

Amerikalı bilim adamları, konutlarda paklik emelli kullanılan kimyevi mahsuller ile oda spreylerinin çocuklarda lösemi görülmesinin sebeplerinden biri olabileceğini bildirdi.

İtalyan La Stampa gazetesinin haberine göre, Georgetown Üniversitesindeki Lombardi Kapsamlı illet hastalık Merkezinde görev yapan bir grup bilim adamı, daha çok 3 ila 7 yaşlarındaki çocuklarda görülen akut lenfoblastik lösemi ALL ile konutlarda paklik için kullanılan kimyevi mahsullerin arasında irtibat olabileceğini ortaya koydu.

Bilim adamları, araştırmada, ALL hastası 41 çocuk ve anneleri ile 41 sıhhatli çocuk ve annelerinin idrar misallerini araştırdı. Araştırmanın neticesinde hasta çocuklarda ve annelerinde, konutta kullanılan bir hayli kimyevi mahsulde mevcut olan zehirli madde maddelerin yüksek seviyede bulunduğu tespit edildi.

“Therapeutic Drug Monitoring” mecmuasında yayımlanan araştırmada, bazı sıhhatli kobayların analizlerinde de tesadüfülen bu maddelerin, ALL hastalarında ise daha yüksek ölçüde bulunduğu vurgulandı.

Araştırma takımının başındaki Hekim Offie Soldin, hastalık ile “konut zehirleri” arasındaki iletişimi sarihçe ortaya koyan bilgilere karşın bunun yalnızca bir hipbitkiez olduğunun altını çizdi. Soldin, bu ikisi arasında nasıl ve neden bir ilişki bulunduğunu ve özellikle de zehirli madde maddeler kapsayan mahsullerin konutlardaki yüzde 85’lik yüksek kullanım oranına karşın neden tüm bu çocuklarda hastalığın görülmediğinin sarihe kavuşturulması gerektiğini belirtti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.