Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Plastik Pipet Ve Kadehlerde illet hastalık Riski

27.04.2021
13
Plastik Pipet Ve Kadehlerde illet hastalık Riski

Yaygın olarak kullandığımız plastik pipet ve kadehler hakkında evham verici bir açıklama geldi. Uzmanlar, sentetik maddeler kapsayan pipetlerin ağız illet hastalıkine yol açtığını söyledi. Özellikle sıcak meşrubatları harcarken pipetlerin kullanılmasının büyük tehlike oluşturduğunu açıklayan uzmanlar, “Pipetlerdeki maddeler tükürükle birleşince illet hastalıke neden olan maddeler sarihe çıkar. Bu da ağız illet hastalıkine tutulma tehlikesini yüzde 23 artırır” dedi.

Bir başka ehemmiyetli nokta, sıcak akışkanlar ile temas eden bu cins plastik kap ve pipetlerin bazı kimyevi maddeleri içiden bulunan gıda meşrubata vazgeçmesi. Pekçoğu petrolün yan mahsullerinden elde edilen bu malzemeler özellikle sıcak akışkan ve katılarla temas ettiğinde hasarlı maddelerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Bilimadamları, yemek kaplarında da olası olduğunca plastik olanlardan sakınılması gerektiğini korundu. Özellikle sıcak gıdalarla temas eden kapların sırça ve porselen gibi dayanıklı ve sağlıklı malzemeden yapılmış olması sağlık açısından ehemmiyetli bir kazanım olarak kabul ediliyor.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan özellikle tek kullanımlık plastik kap ve kadehler sıcak akışkanlar ile temas ettiğinde hasarlı maddelerin akışkana geçmesine neden olmaktadır. Pekçok şahsın içilen akışkanın tadını bozduğu mazereti ile beğenmediği veya yalanladığı bu cins kadehler gerçekten meşrubat veya gıdanın tadını bozmakta ve bunu hasarlı maddeleri besine geçirerek yapmaktadır. Gelişmiş ülkelerde özellikle sıcak gıdalar netlikle bu cins plastik kadehlerle servis edilmemekte, pekçok yerde kağıt veya yine kullanılabilir sırça, porselen cinsi kadeh-tabak kullanılmaktadır. Ayrıca yemek firmalarının çoğalması ile kullanımı yaygınlaşan stirpor veya eşi maddelerden yapılan tek kullanımlık tabldbitki cinsi malzemeler de özellikle gıda ve meşrubatlar ile temas süresi çoğaldığında hasarlı tesirlere neden olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.