Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sarımsak illet hastalıke Tesirli

30.03.2021
19
Sarımsak illet hastalıke Tesirli

Sarımsak her tasaya deva. Şimdi de sarımsakta sıtma ve illet hastalıke karşı savaşta ehemmiyetli rol oynayan bileşimler bulunduğu ortaya çıktı. Kanada nın Toronto Üniversitesi nde yapılan bir araştırmada, sarmısağın, sıtma hastalığında olduğu gibi illet hastalıkle savaşta da ehemmiyetli rol oynadığı saptandı.

Sarmısağın içinde bulunan bileşimlerin sıtmada enfeksiyon oluşmasını önlediği öğreniliyordu. Sarmısakta bulunan bileşimlerin, sıtmadaki enfeksiyonu tedbire mekanizmasının, illet hastalıkle savaşta ortaya konulan mekanizmayla aynı olduğu belirtildi.

“Disulfides” ismi verilen sarmısağın içindeki bileşimler, natürel olarak soğan ve mohogany ağacında da bulunuyor. Sarmısaktaki bileşimlerin, anti-mantar, anti-illet hastalıkojen ve anti-bakteriyel özellik taşıdığı açıklandı.

Daha evvel sarmısağın sıtma üzerinde tesirli olup olmadığını hayvanlarda sınayan bilim adamları, disulfides bileşimlerinden yalnızca birinin, sıtma asalağı üzerinde tesirli olduğuna tespit etti. Disulfides bileşimlerini illet hastalık hücreleri üzerinde sınayan uzmanlar, sarmısağın içindeki bileşimlerden kimilerinin, illet hastalık hücrelerini öldürebildiğini tanımladı.

Sıtma asalağının hücreler üzerinde alana getirdiği enfeksiyonu araştıran analistler, illet hastalık hücreleriyle sıtma enfeksiyonu taşıyan hücrelerin aynı profilde olduğunu kolladı.

Sarmısağın içinde bulunan bileşimlerden biri olan Ajoenenin, hücreler için ehemmiyeti bulunan glutathione sistemi üzerinde tesiri bulunduğu kollandı.

Ajoenenin, glutathione sisteminin azalmasını önleyerek, hücrelerin oksidativ strese karşı tesirli olmasını ve basmakalıp metabolizmanın oluşabilmesini sağladığını belirtiliyor.

Bilim adamları, günün birinde sarmısağın içinde bulunan bu bileşimlerden, sıtma asalağı ve bazı illet hastalıkler için ilaç elde edilebileceğini düşünüyor.

Bir ilacın elde edilmesi gidişatında ilacın sarmısak kokup kokmayacağıyla alakalı düşünceleri sorulan uzmanlar, “Laboratuvarda bileşimlerin olduğu minik şişeyi açtığımızda, herkes laboratuvardan kaçmaya çalışıyordu” diye cevap verdi.

Sarmısak araştırmasıyla alakalı rapor, Amerika Birleşik Devletleri nin Atlanta kentinde başlayan, “American Society of Tropical Medicine and Hygiene” genel heyetinde açıklandı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.