Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker Pankreas illet hastalıkine Neden Olabilir

16.05.2021
15
Şeker Pankreas illet hastalıkine Neden Olabilir

İsveç’te yapılan bir araştırma, çok şekerli meşrubat ve besin harcamanın pankreas illet hastalıkine tutulma tehlikesini artırdığını ortaya koydu.

Karolinska Enstitüsünden analistler, sıhhatli 80 bin kadın ve erkeğin beslenme alışkanlıklarını 1997’den 2005’e kadar araştırdı. Bu bireylerden 131’inin pankreas illet hastalıkine tutulduğu anlaşıldı.

Analistler, her gün bir ya da daha fazla şekerli gazlı meşrubatlardan harcayan bireylerin pankreas illet hastalıkine tutulma tehlikesinin bu meşrubatları harcamayanlara göre yüzde 90 daha fazla olduğunu belirtti.

Araştırmada, her gün 5 kere gıdalarına ya da meşrubatlarına şeker ilave edenlerin bu illet hastalıke tutulma tehlikesinin şekerli yiyip içmeyenlere göre yüzde 70 fazla olduğu da ortaya çıktı.

Fazla şeker tüketiminin ensülin imalini artırdığını, bunun da pankreas illet hastalıkine yol açabileceğini vurgulayan analistler, pankreas illet hastalıkinin erken teşhisinin ve rehabilitasyonunun güç olması sebebiyle tedbir almanın lüzumluluğuna dikkati çekti.

Kaynak: Larsson SC, Bergkvist L, Wolk A. Consumption of sugar and sugar-sweetened foods and the tehlike of pancreatic cancer in a prospective study. Am J Clin Nutr. 2006 Nov;845:1171-6.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.