Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sıhhatli beslen illet hastalıke dur de!

07.05.2021
25

Sıhhatli beslenmenin tüm hastalıları önlediği biliniyor. Bu hastalıklara illet hastalık de dâhil. Kumpaslı ve sıhhatli beslenmek illet hastalık tehlikesini ehemmiyetli miktarda eksiltiyor.

Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı, taze sebze tüketimine dikkat toplayarak, “Özellikle illet hastalık karşıtı özelliklerinden dolayı lahana, brokoli, turp, karnabahar gibi turpgil sebzelere ağırlık verin” dedi

Sıhhatli ve besleyici bir perhizin illet hastalık rehabilitasyonu görenler için ciddi anlamda ehemmiyetli bir yere sahip olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı, hem rehabilitasyonun aktifliğini hem de yaşam niteliğini artırmak için dikkat edilmesi gerekenleri söyledi.

“MEYVELERİ BÜTÜN YİYİN”

Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı, taze sebze tüketimine dikkat toplayarak, “Özellikle illet hastalık karşıtı özelliklerinden dolayı lahana, brokoli, turp, karnabahar gibi turpgil sebzelere ağırlık verin” dedi.

Şekerden uzak durulması gerektiğini belirten Aldatalı, “Arıtılmış karbonhidratlar, tatlılar, ilave şeker ilave edilmiş besin harcamayın. Basit karbonhidrat kapsadıklarından süratli bir biçimde şekere dönüşebilmektedir. illet hastalık hücreleri şekerle büyür, insulin de birçok ur için büyüme etmenidir. Meyve sularına da dikkat edin. Fazla şeker alımına neden olurlar. Meyveleri bütün yiyin” ifadelerini kullandı.

Enflamatuar iltihabi gıdaları bırakmaları için ihtar yapan Aldatalı, “Hayvansal besinleri süt mahsulleri, et ve tavuk harcamayın. Omega 6 yağ asidi ve doymuş yağ kapsarlar. Bedende işlenirler ve 5-LOX’a 5-lipoksijenaz dönüşürler, bu da illet hastalık gelişimi ve artmasına neden olan inflamatuar bir enzimdir. Enflamatuar karşıtı besinler yiyin. Bunlar; keten tohumu, chia tohumu, kiraz, zeytin, soya, yosun, koyu meyveler, çilek, soğuk su balıkları, yeşil çay, zencefil, ve fındıkgiller. Enflamasyonu gevşetmek için takviyeci olan omega-3 ‘ü de unutmayalım. Bağışıklığı çoğaldıran besinler harcayın. Sarımsak, soğan, zencefil, yeşil çay, yoğurt, yulaf, arpa, ve mantar vb. kapsadıkları natürel bileşikler illet hastalık hücrelerinin artmasını ve dağılmasını maniler. Yemeklerinize zerdeçal ilave edin. Anahtar bileşeni curcuminin hintsafranı bir dizi çalışmada illet hastalıkle çabada faal rol oynadığı gösterilmiştir. Muayenehane çalışmalar erken evrelerde olmasına rağmen bugüne kadar ki çalışmalar meme, rahim, serviks, prostat ve gastrointestinal sistem illet hastalıklerinde tesirli neticeler alınabildiğini göstermektedir” diye konuştu.

illet hastalıkDEN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

Mümkün olduğu kadar beden ağırlığı olağan seviyelerde yakalanması gerektiğini belirten Aldatalı, illet hastalıkden korunmak için şu tekliflerde bulundu:

* Beden kitle indeksiniz kilonuz bölü breyinizin karesi 25’in altında olmalı. Bel etrafı bayanlarda 80-88 cm’i, erkelerde ise 94-102 cm’i geçmemeli.

* Fiziksel etkinlik yaşamınızın bir parçası olmalı ve her gün kumpaslı olarak yapılmalı. Fiziksel etkinliğin sütun illet hastalıkini önlediğine dair ikna edici neticeler vardır.

* Enerjisi yoğun gıdaları, şekerli meşrubatları ve fastfoodu hudutlandırın. Sebze ağırlıklı beslenin . Günde en az 3-5 porsiyon ham veya pişmiş sebze harcayın.

* Mevsimine göre her renk meyveden günde en az 2-4 porsiyon yemeye çalışın.

* Kırmızı et tüketimini haftada 1-2 kere ile sınırlayın ve işlenmiş et mahsullerinden uzak durun. Haftada 1-3 gün balık harcayın.

* İçkili meşrubatları harcamamaya çalışın. Şayet harcıyorsak yemekle beraber erkekler günlük iki alkolden bayanlarda bir alkolden aşırısını harcamayın.

* Tuz tüketimini hudutlandırın. Yediğimiz tüm besinlerde sodyum bulunduğundan günlük tüketimde 6 gramı 1 silme tatlı kaşığı geçmeyin.

* Beslenme lüzumlarınızı tek başına perhizle karşılamaya çalışın, rastgele bir perhiz desteği almayın.

* Arıtılmış nişastalı besin beyaz undan yapılmış her türlü besin tüketimini hudutlandırın.

* Lif tüketimini artırabilmek için oranla işlenmemiş olan hububatları ve kurubaklagilleri seçim edin.

* Bütün buğdaylı ve bütün hububatlı mahsulleri, yulaf, çavdar, bulgur, darı, arpa vb seçim edin.

* Hidrojenize bitkisel yağ, trans yağ ve margarin tüketimini eksiltin bunun yerine çoklu doymamış yağ asidi omega 3,6,9 kapsayan besinleri seçim edin.

* Ceviz, fındık, badem, balık, bitkisel yağlar, keten tohumu, zeytini seçim edin. Bazı illet hastalık gözeticileri bulunmaktadır. Bunlar, yeşil çay, yaban mersini, böğürtlen, frambuaz, elma, kırmızı üzüm, narenciye, çilek, kiraz, kavun, kızılcık, kayısı, pembe ve kırmızı greyfurt, ananas, kuşüzümü, sarımsak, soğan, brokoli, karnabahar, lahana, pırasa, turp, kereviz, kırmızı ve yeşil biber, salatalık, kabak, ıspanak, tatlı patates, maydanoz, roka, tere, derebitkiu, rezene, biberiye, domates ve mahsulleri, kakao tozu, balık, tarçın, zencefil, köri, kekik, nane, fesleğen, kuru baklagiller. Bunları harcamakta fayda var. 

Kaynak:İHA

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.