Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Silikon illet hastalık tehlikesini gizler mi?

25.04.2021
22
Silikon illet hastalık tehlikesini gizler mi?

Silikonlu Meme, Banal Memeye Mukayeseyle Daha Çok MR Sürükletmeyi Gerektiriyor!

Silikonlar, teorik olarak meme illet hastalıkinin erken bulgularını gizleyebilirler. Yoğun yapıları, özellikle memenin bazı bölgelerinde, mamografik bazı işaretlerin görülmesini zorlaştırabilir. Ancak, bu vaziyet sık görülmez ve güç de olsa çoğu olguda illet hastalıkin tespit etilme oranı, silikonsuz memeden pek değişik değildir.

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Adnan Kabaalioğlu, silikonlu memenin hem ultrason hem de mamografi sırasında muhtelif görüntüleme güçlüklerinin olduğunu belirtiyor. Bu güçlükleri aşmak için, banal memeye mukayeseyle daha çok MR sürükletmek gerekiyor. Bu sebeple silikonlu memenin görüntülemesi daha giderli ve daha fazla zaman alıyor.

Silikonların bükülme, yırtılma ve etraf dokuda irin veya tepkin oluşturma gibi bazı istenmeyen tesirleri de olabiliyor. Bu gibi vaziyetlerde teşhiste ultrason ve MR büyük ehemmiyet taşıyor.

Estetik işlem evveli meme hakimiyeti koşul!

Prof. Dr. Adnan Kabaalioğlu, silikon takmalarla ilerde meme illet hastalıki büyümesi arasında bir ilişki bulunmadığını dikkat topluyor ve laflarına şöyle devam ediyor: “Silikonların yerel, başka bir deyişle meme ve etrafındaki dokularda yaratabileceği tepkin dışında, tüm bedene mümkün alerjik tesirleri de uzun müddet incelenmiş ve bedende genel bir negatif tesiri tespit etilmemiştir. Ancak özellikle ailevi tehlikeyi olanların ya da fibrokistik meme yapısı bulunanların takiplerini umursamama etmemelerinde fayda var. Ailevi tehlikeyi olan bir kadının, estetik işlem evveli meme hakimiyetini yaptırması gerekiyor.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.