Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

`Su İçince Geçer` Demeyin!

23.05.2021
22
`Su İçince Geçer` Demeyin!

Yutma Eforluğu Yemek Borusu illet hastalıkinin Habercisi Olabilir!

Hemen hemen herkes arada sırada da olsa yutma meselesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Ancak dikkat! Yutma eforluğu, özellikle ileri yaşlarda yemek borusu illet hastalıkinin habercisi olabiliyor! Bu tehlikeyi eksiltmek içinse öncelikle tütsülenen ya da mangalda pişirilen besinlerden ve çayı fazla sıcak içmekten sakınmak gerekiyor!

Hemen herkes hayatının belli bir yarıyılında yutma meseleyi yaşıyor. Genelde boğaz enfeksiyonlarında, yemek borusunun üst kısmında yer alan dokuların hasar görmesinden kaynaklanan yutma eforluğu, enfeksiyon bitiminde sona eriyor. Ancak alt ve orta kısımlara doğru olan yutmada zorlanmanın sebepleri ise çok daha değişik oluyor. Genel Cerrahi Uzmanı Barış Gürsoy, özellikle katı besinlere karşı ortaya çıkan yutma eforluğunun yemek borusu illet hastalıkinin en tipik belirtisi olduğu ihtarında bulunarak, “Şahıs ileri yaşlarda ise bu yakınma daha da ehemmiyet taşıyor. Bu sebeple yutma eforluğu asla hafife alınmamalı.“ diyor.

Yutkanmak Nasıl Asıllaşıyor?

İçi boş bir uzuv olan yemek borusu çiğnediğimiz besinlerin ve içtiğimiz akışkanların mideye geçişini sağlıyor. Bunu, yuvarlak ve uzunlamasına yer alan adalelerinin sıralı olarak kasılması ile sağlıyor. Yemek borusunun üst ve alt kısmında kelepçeye benzer bir kilit mekanizması bulunuyor. Bu sayede yeterince çiğnenmemiş besinler yutulamazken, mide asidi ile karışmış olanlar da tekerrür yemek borusuna kaçmıyor.

Yutma Eforluğu Yemek Borusu illet hastalıkinin En Ehemmiyetli Belirtisi!

Yutma eforluğu zaman zaman birçok şahsın yaşadığı bir mesele. Genellikle umursanmayan, “su içince geçer” ya da “boğazın kurumuştur” gibi tümcelerle geçiştirilebilen bu vaziyet hakikatinde yemek borusu illet hastalıkinin en ehemmiyetli belirtisi olabiliyor. Yalnızca yutkunma eforluğu belirtisi ile uzman bir doktora başvurmak bile rehabilitasyon açısından büyük ehemmiyet taşıyor.

Çok İçilen Sıcak Çay Yemek Borusu Düşmanı!

Coğrafi değişiklikler ve alışkanlıklar yemek borusu illet hastalıkinin görülme oranlarında büyük rol oynuyor. Misalin beslenme alışkanlıkları, yemek borusu illet hastalıkinin yaradılışında çok ehemmiyetli bir etmen. Tütsülenen ya da mangalda pişirilen besinler ile fazla ölçüde ve sıcak harcanan çay cinsi meşrubatlar yemek borusunun düşmanı olarak nitelendiriliyor. Bu sebeple ülkemizde Van, Erzurum, Ağrı ve Kars gibi bu tip beslenme alışkanlıkların yoğun olduğu bölgelerde yemek borusu illet hastalıkinin görülme oranı çok daha yüksek. Dünyada ise yemek borusu illet hastalıkinin en sık görüldüğü ülkelerin başında Kazakistan ve Çin geliyor. Batı cemiyetlerinde her 100 bin bireyden 20’sinde yemek borusu illet hastalıkine tesadüfülürken, Çin’de bu sayı 160’a, Kazakistan’da ise 560’a erişiyor. Ayrıca bütün hububatlar, kuru baklagiller, yeşil sebzeler ve kuru yemişlerde bulunan molibden, istiridye, balık, et, çekirdek, ceviz, badem, yumurta, peynir ve sütte bulunan çinkonun eksik alınmasından kaynaklanan çinko yetersizliği de yemek borusu illet hastalıkine zemin hazırlayabiliyor.

Endoskopik Analiz Koşul

Genç, sıhhatli, daha evvelden rastgele bir hastalığı bulunmayan hastaların yutma eforluklarında akla ilk olarak illet hastalık gelmeyebiliyor. Ancak yemek borusunu tıkayıcı rahatsızlığı veya reflüsü olan hastalarda yemek borusu illet hastalıki gelişebileceğinin usta yakalanması ve endoskopik analizin kesinlikle yapılması gerekiyor.

Erken Teşhis Hayat Kurtariyor

Son senelerde endoskopik görüntüleme usullerinin çoğalması, daha erken aşamada, rastgele bir şikayete yol açmayan lezyonların bile tespit edilmesini olası hale getiriyor. Erken teşhis edilen yemek borusu illet hastalıklerinde hastaların kurtulma uğru yüksek oluyor. Bunun aksine geç kalındığında ise akciğer, karaciğer ve karın çeperi gibi komşu uzuv ve dokulara dağılma sık olarak görülüyor. Hastalığın tutulma evresine göre de cerrahi rehabilitasyon, radybitkierapi ya da kembitkierapi uygulanıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.