Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tükürükten illet hastalık teşhisi yapılabilecek

22.04.2021
15
Tükürükten illet hastalık teşhisi yapılabilecek

Japon ve Amerikalı bilim adamları basit bir tükürük testiyle bazı illet hastalık cinslerinin teşhis edilmesine imkân veren teknoloji geliştirildi. Tükürük testiyle bazı illet hastalık cinslerinin yüzde 90 ı teşhis edildi..

Japonya nın Keio ve ABD nin California üniversitelerinden bilim adamları geliştirdikleri teknoloji sayesinde basit bir tükürük testiyle başlangıç düzeyinde pankreas, meme ve ağız illet hastalıkinin teşhis edilebileceğini belirtti.

Japon ve Amerikalı bilim adamları, bazıları illet hastalık hastası 215 şahsın tükürük misalini araştırdı. Misallerde hastalığın teşhisine imkân veren 54 madde belirlendi.

Bu maddeleri araştıran bilim adamları, tükürük testinin pankreas illet hastalıkinin yüzde 99 unun, meme illet hastalıkinin yüzde 95 inin ve ağız illet hastalıkinin yüzde 80 inin teşhis edilmesini sağladığını belirtti.

Bu yeni teknolojinin bir kezde 500 e kadar değişik maddenin belirlenmesini sağladığını vurgulayan bilim adamları, test neticelerinin en fazla yarım gün içinde alındığına dikkati çekti.

Başlangıç düzeyinde belirtilerin belirgin olmaması sebebiyle pankreas ve ağız illet hastalıkinde yaşamda kalma uğrunun düşük olduğunu ifade eden bilim adamları tükürük misalinin kan ya da dışkı misalinden daha kolay alındığını ve araştırıldığını vurguladı.

Teknolojinin ne zaman yaşama geçeceği bilinmese de bilim adamları bu teknolojiyi illet hastalıkin yanı gizeme başka hastalıkların teşhisinde de kullanabilmeyi ümit ediyor.

AA

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.