Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yaz geldi illet hastalıke dikkat

07.05.2021
4
Yaz geldi illet hastalıke dikkat

Yaz aylarında artan mangal sevincinin, kırmızı etin pişirilmesi sırasında sarihe çıkan nitrit ve nitrat gibi illet hastalıkojen maddeler ve illet hastalık tehlikeyi oluşturan yanmış yağlar suratından kabusa dönebileceği bildirildi.

illet hastalık önlenebilir
Türkiye illet hastalık Danışma Heyeti Abonesi ve Ali Osman Sönmez Onkoloji Sağlık Kurumu Başhekimi Dr. Fevzi Harorlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada giderek dağılan illet hastalık hastalıklarının yüzde 50’sinin önlenebileceğini söyledi.

illet hastalıke yol açan etmenlerin başında tütünün geldiğini ifade eden Harorlu, bunu balanssız beslenme ve hareketsizlik, hasarlı ışınlar ve bazı virüslerin izlediğini vurguladı.

Mangal sevinci kabusa dönüşebilir
Sigaradan uzak durularak her sene illet hastalıkden can veren 60 bin şahıstan 20 bininin kurtarılabileceğini belirten Harorlu, şunları kaydoldu:

”Balanslı beslenme ve fiziksel etkinlik ile 20 bin şahıs daha yaşamda kalabilir. Her yarıyıl yanlış beslenme, illet hastalık açısından tehlike oluşturabilir. Yaz aylarında da mangal ve güneş ışınları, illet hastalık açısından tehlike taşıyor. Mangalda kırmızı etin pişirilmesi sırasında nitrit ve nitrat gibi illet hastalıkojen maddeler sarihe çıkıyor. Bu maddeler illet hastalık için tehlikedir. Yeniden mangal sırasında yanmış yağ da illet hastalık için tehlike oluşturuyor. Özellikle fazla yağlı beslenmek karaciğer ve pankreas illet hastalıkini tetikleyebiliyor. Bu surattan mangal sevinci, sağlık açısından bazı riskler taşıyor.”

Güneşe dikkat
Yaz aylarında güneş ışınlarının daha tesirli olduğunu belirten Harorlu, ”Cilt illet hastalıki tehlikesini artıran güneş ışınlarından korunmak gerekiyor. Bu surattan yaz aylarında özellikle 11.00-15.00 saatlerinde güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalı. Güneş ışınlarının dik geldiği bu saatler tehlikeli olabilir” dedi.

Bol su harcayın
Yağlı beslenmenin illet hastalıki tetikleyebilen ehemmiyetli faktörlerden olduğunu vurgulayan Harorlu, ”Yaz aylarında su tüketimi çok ehemmiyetli. Günde en az 6 kadeh su içilmelidir. Kumpaslı su tüketimi fazla yağı emilimini eksiltir. Bu açıdan bakıldığında su sağlık açısından çok yararlı. Ancak bedendeki fazla tuz kaybını önlemek için arada bir ayran seçim edilebilir” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.