Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklar Kulak Ağrılarını 4 Biçimde Gösteriyor!

09.04.2021
14
Çocuklar Kulak Ağrılarını 4 Biçimde Gösteriyor!

Kulağını Çekiştiriyor, Tedirginleniyor, Ağlıyor, Ayağını Sallıyor

Kulak ağrısı, henüz tasasını anlatacak yaşa gelmemişse hem çocuk, hem de anne ve babalar açısından içinden çıkılması efor bir hale gelebiliyor. Kendini konuşarak ifade edemeyen çocuk da kulak ağrısını 4 biçimde gösteriyor: Kulağını çekiştiriyor, tedirginleniyor, ağlıyor ve tekmeler atıyor!

Çocuklarda kulak ağrısı, hem kulağı ağrıyan çocuk, hem de anne baba için dayanılması güç bir vaziyet. Çocuk bir de tasasını anlatacak yaşa gelmemişse naçarlık, kafa karmaşıklığı ve tasasını anlayamamanın yarattığı kriz, anne ve babalar açısından içinden çıkılması efor bir hale gelebiliyor. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, özellikle 2 yaşın altındaki çocukların kulak ağrılarını farklı biçimlerde dile getirdiklerine dikkati sürükleyerek, anne babaları uyarıyor: “Çocuğunuz kendini konuşarak ifade edemediği için size bunu 4 biçimde gösteriyor: Kulağını çekiştiriyor, tedirginleniyor, ağlıyor ve sağa sola tekmeler atıyor. Bu vaziyette geç kalmadan çocuğunuzu bir uzmana götürmeniz gerekiyor.”

Ağrının Şiddeti 5 Gösterge İle Tespit Ediliyor

Çocuklar 2 yaşından evvel tasalarını konuşarak anlatamadıkları için kulaklarında oluşan ağrının şiddetini kavramak da muhtemel olamıyor. Şiddetin bilinmesi rehabilitasyonun da istikametini belirlediğinden hekim açısından ehemmiyet taşıyor. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, çocuklarda kulak ağrısının şiddetinin başlıca 5 gösterge ile anlaşıldığını söylüyor:

Hafif Ağrı Şiddetli Ağrı

Surat İfadesi Kaşlarını çatma Suratını buruşturma

Bacaklar Gergin rahatsız Sağa sola tekmeler

Aktivite Öne arkaya dönme Yay gibi kıvrılma, silkinme

Ağlama Sızlanma, inleme gibi ağlama Yüksek sesle ağlama

Teselli Etme Sarılma ve değme ile teselli etme Hiçbir biçimde avutamama

Kulak Ağrıdene Yol Açan 6 Neden

Bebeklerde ve çocuklarda kulak ağrısının muhtelif sebepleri var. Dr. Yunus Emre Mercan, bu sebepleri şöyle sıralıyor:

1. Süt dişi çıkarma: Süt dişlerini çıkarma yarıyılında diş ağrısı kulaklara yansıyabiliyor ve bebeğinizde kulakları çekiştirme biçiminde hareketlere neden olabiliyor. Bu da sizde yanlışlıkla kulak enfeksiyonu varmış gibi bir kanı oluşturabiliyor.

2. Kulak lekeleri: Enfeksiyon dışı nedenler arasında banyodan sonra su alıp şişen kulak lekeleri de mesul tutulabiliyor. Bu surattan çocuklarınızın kulaklarına su kaçırmamanız, banyo yaptırırken kulak tıpası kullanmanız ya da fön ile kulaklarının içini kurutmanız gerekiyor.

3. Kulağa kaçan yabancı cisimler: Çocuklarda büyük bir meseledir. Bezelye, nohut, mercimek, boncuk, düğme, minik bataryalar, mum boya parçaları ve minik oyuncak parçaları kulağa kaçabiliyor. Kulak ağrısıyla beraber akıntı da yapabiliyor. Bu vaziyette çocuğunuzu vakit geçirmeden bir kulak btümörün boğaz uzmanına götürmeniz gerekiyor. Kulakta organik bir yabancı cisim varsa şişmesini yasaklamak ve kurutmak için hekime gidene dek içki borik damlatılabilir. Zeytinyağı damlatmanın ise faydası olmuyor.

4. Uçak yolculukları: Uçak yolculuğunda iniş ve kalkış sırasında kabin içi basınç farklılarından dolayı çocuklarda kulak ağrısı olabiliyor. Bu sebeple yolculuk başlamadan evvel hekimin teklifiyle bir ağrı kesici vermek, bebekleri emzirmek, daha büyük çocuklara bir şeyler içirmek ya da çiklet çiğnetmek kulak ağrısını önlüyor.

5. Deniz, havuz, banyoda suyla uzun süreli temas: Dış kulak yolunun uzun müddet su ile teması banyo, havuzda denizde yüzme ve fazla kulak pakliği dış kulak yolu iltihabına yüzücü kulağı neden oluyor. Bu vaziyette kulak yoluna dıştan bası yapıldığında ağrı olduğu kollanıyor. Ayrıca kulak akıntısı da olabiliyor. Havuz ya da denizden sonra kulak ağrısı olduğunda kesinlikle enfeksiyondan şüphelenilmeli, çocuğunuzu rehabilitasyon için bir çocuk sıhhati ya da KBB uzmanına götürmelisiniz. Dış kulak yolu cerahatlerinde irin kulak yolunu tıkayacak kadar fazla ise vakumla çekilmesi gerekebiliyor. Değişik vaziyetlerde damla rehabilitasyonlarıyla iyileşiyor. En ehemmiyetlisi kulağa daha fazla su temas etmesini yasaklamak, havuza ve denize ara vermek ve banyolardan sonra saç kurutma cihazı kullanmaktır. Ağrıyı hafifletmek için sıcak termofor ya da havlu uygulaması yapılabileceğini söyleyenler varsa da yanıklara neden olabileceği için pek önerilmiyor. Yasaklamak için kulak tıpası kullanabilirsiniz.

6. Orta kulak iltihabı: Çocukların büyük çoğunluğu 3 yaşına kadar en az bir kere orta kulak iltihabı geçiriyor. Üç ay-üç yaş arasında sıkça görülüyor. Anaokuluna ve anaokuluna giden çocuklarda konutta bakım yapılanlara göre orta kulak iltihabına daha sık tesadüfülüyor. Ayrıca anne sütü yeterince almamış olma, geniz eti, kalabalık aile, sigara dumanına maruz kalma, emzik kullanma, beceriksiz aşılanma ve alerji de orta kulak iltihabına eğilim yaratıyor. Kulak ağrısı orta kulak iltihabına özgü olmasa da bu tanıyı koymada kullanılan tek emin şey şikayettir. 2 yaş altındaki çocuklar ağrıyı tarif edemedikleri için tedirginlik, aralıksız ağlama, hastalanan biçiminde de kulak ağrılarını ifade edebilirler. Ateş, kusma da kulak ağrıdene eşlik edebiliyor. Bu vaziyette rehabilitasyon edilmesi için kesinlikle hekiminize başvurun. Hekime ulaşıncaya kadar çocuğunuzu hafifletmek için ağrıkesici kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.