Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kronik Orta Kulak İltihabı…

03.04.2021
18
Kronik Orta Kulak İltihabı…

Kronik orta kulak enfeksiyonu ciddiye alınması gereken bir sorun

Toplumda yaygın bir hastalık olan orta kulak enfeksiyonu, altı ay içerisinde üç kezden fazla tekerrür ediyorsa, bu vaziyet hastalığın kronikleştiği anlamına geliyor. Kronik orta kulak enfeksiyonunda cerrahi rehabilitasyon büyük ehemmiyet taşıyor. Kulak Btümörün Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, kronik orta kulak enfeksiyonunda cerrahi rehabilitasyonun ayrıntılarını anlatıyor.

Kulağın yapısı; Dış, Orta ve İç kulak olmak üzere üçe ayrılır. Orta kulak; kulak çeperinin daha iç tarafında bulunan bir boşluktan oluşur. Duyma uzvunun, kulak çeperiyle iç kulak arasındaki bvefatında görülen en­feksiyonlara orta kulak iltihabı denir. Bütün enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi orta kulak iltihabının da akut ve kronik biçimleri var­dır. Kulak çeperinin genellikle enfeksiyona bağlı sebeplerle delinmesi neticeyi oluşan orta kulak enfeksiyonu üç ay süren ilaç rehabilitasyonuyla iyileşmediği takdirde kronikleşmiş sayılıyor. Kulak Btümörün Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, “Genetik yatkınlık, sosyoekonomik etmenler, allerji, abuhava, sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonu, sigara alışkanlığı ve kulağın bazı yapısal özellikleri kronik orta kulak enfeksiyonuna sebep oluyor” diye balaka veriyor.

Cerrahinin rehabilitasyondaki yeri

Prof. Dr. Yetişer, cerrahi rehabilitasyon usulünü şöyle anlatıyor: “Kronik orta kulak enfeksiyonları için yapılan operasyonlar genel anestezi altında kulak arttan kesik açılarak yapılıyor. Enfeksiyon arınılıyor ve kulak çeperindeki delik onarılıyor. Büyüyen teknoloji ile birlikte orta kulak cerrahisinde endoskoplar da kullanılmaya başlandı. Hastanın kemikçik zincirinin enfeksiyonla imha olması ile birlikte operasyon esnasında orta kulak takmayı kullanılması gereği ortaya çıkıyor. Ayrıca kulakta bazı takmalar da kullanılıyor” diyor ve operasyon sonrası süreci de aktarıyor: “İlk 10 gün hastanın pansumanlarına devam ediliyor. İkinci haftadan sonra kulak sarih bırakılıyor. İlk 1-3 ay içerisinde ani basınç metamorfozlarının olduğu uçak yolculuğu, dalma, hengame, vb. civarlara girilmemesi gerekiyor. Başarılı bir cerrahiden sonraki 3-4 aylık yarıyılda hasta banal yaşantısına dönebiliyor.”

Hastalık rehabilitasyon edilmezse

Rehabilitasyon edilmeyen kronik orta kulak iltihabının riskli neticelere yol açtığına dikkat toplayan Prof. Dr. Sertaç Yetişer, “Rehabilitasyon edilmeyen ya da hakimiyeti sağlanamayan kronik orta kulak enfeksiyonları iç kulak enfeksiyonu, surat felci, menenjit, beyin çıbanı, sinüs trombozu gibi çok ciddi ve bir kısmı hayatı tehdit eden karmaşıklıkların gelişimine yol açabiliyor. Çocuklarda kronik orta kulak enfeksiyonunun ortadan kaldırılması ayrıca ehemmiyet taşıyor. Ancak çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonunun sık görülmesi gibi sebepler erişkinlere göre başarı oranının daha düşük olmasına yol açıyor” diye konuşuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.