Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yaz aylarında kulağınızı önemsememe etmeyin

04.05.2021
24
Yaz aylarında kulağınızı önemsememe etmeyin

Yüksek nemin yol açtığı terlemenin, zorunlu duyarlılık gösterilmeyip, ihtiyat alınmadığı takdirde kulak hastalıklarını tetikleyerek geçici duyma kayıplarına neden olabiliyor.

Yaz aylarıyla beraber en ehemmiyetli mesele olan nem, özellikle alıngan olan dış kulakta meselelere yol açarak duyma kayıpları ve ehemmiyetli hastalıkları birliktesi getiriyor. Kulak Burun Boğaz uzmanı Dr. Dinç Mirata, dış kulak cildinin çok hassas olduğunu ve acele tahriş olabileceğine vurgu yaparak, Dış kulakta en minik kaşıntı bile enfeksiyonu kolaylaştırıcı bir etmendir dedi.

Yapısı itibariyle nemin dış kulakta kolayca bir araya gelebileceğini belirten Mirata, Özellikle yaz aylarıyla beraber terleme de natürel olarak çoğalır. Ter kulak içinde saklanabilir. Oluşan nem, dış kulakta mikroorganizmaların kolay ve süratli bir biçimde üremesini sağlar. Nem, bu bölgede kaşıntıya yol açar. Kaşıntı ise dış kulakta yaralanmayı, birliktesi ise mantar yaradılışını tetikler. Nemle beraber dış kulakta oluşacak mikrobik iltihaplanmalar, ilerleyen günlerde duyma kayıpları gibi ehemmiyetli kulak rahatsızlıklarını birliktesi getirir dedi.

Dış kulak iltihaplanmalarına karşı alınabilecek önlemler

Havuza veya denize gireceğiniz gidişatlarda tıkaç kullanın. Suya girdikten sonra kesinlikle kurulanın. Kulaklarınızı arındığınız pamuklu çubukları çok içine sokmadan hafifçe kullanın. Bünyenizde alerjiye yol açan yiyecekleri harcamayın. Hekiminiz tarafından verilmiş kulak damlalarını, özelliği dolayısıyla açıldıktan sonraki 15 günlük süreçte kullanın. Kulağınızı kaşıdıysanız ardından suyla temas etmeyin

bitkiitis eksterna nedir

bitkiitis eksterna dış kulak yolunu döşeyen cildin akut bakteriyel irinidir. İlk bulgu irinin başlangıcını işaret eden kaşıntıdır. Kaşıntının ardından ağrılı yarıyıl başlar. Ağrı bitkiitis eksternanın en aşikar ayırt edici özelliği olup çok şiddetlidir. Büyüyen ödem zati dar olan bu kanalda etraf dokulara baskı yapar. Kulak kepçesini hareket ettiren her türlü eylem çiğneme gibi ağrıyı çoğaldırır. Zamanla ödeme bağlı olarak dış kulak yolu tamamıyla tıkanır ve geçici duyma kaybı olur.

bitkiitis ekterna rehabilitasyonu kesinlikle bir KBB Uzmanı tarafından yapılmalıdır. Zira kullanılacak kulak damlalarının dış kulak iç kısımlarına erişebilmesi için genellikle kanal içerisine ilaçlı meçler yerleştirilmesi gerekir. Bu meçlerin de iyileşme kollanana kadar sık pansumanlarla değiştirilmesi gerekebilir. Tabii bunun yanında uygun antibiybitkiik ve şiddetli ağrıyı eksiltmek için non-steroid antienflamatuar ilaç kullanımı da rehabilitasyonun öteki ayağını oluşturur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.