Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bu uzvumuz da grip oluyor

04.06.2021
25
Bu uzvumuz da grip oluyor

Midemiz de grip oluyor. Özel bir ilacı olmayan mide gribinde en ehemmiyetli rehabilitasyon bol akışkan almak.

Yrd. Doç. Dr. Şule Şöhretli Koç, rastgele bir gözetici aşısı ve özel bir ilacı bulunmayan mide gribi müddetince hastaların bol akışkan alması gerektiğine dikkat çekiyor

Ulus arasında ‘mide gribi ’ olarak adlandırılan viral gastroenterit, özellikle mide ve bağırsakları etkileyerek halsizlik ve kusmayla kendini gösteriyor. Özellikle minik çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi cılız bireylerde çok ciddi meselelere yol açabilen hastalık, basitçe bulaşabildiği için büyük salgınlara da neden olabiliyor. Gastroentroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şule Şöhretli Koç, rastgele bir gözetici aşısı ve özel bir ilacı bulunmayan mide gribi müddetince hastaların bol akışkan alması gerektiğine dikkat çekiyor.

MİDE GRİBİ BÜYÜK SALGINLAR HALİNDE GÖRÜLEBİLİR

Mide gribi, nörovirüsler yoluyla bulaşan viral gastroenterit ’e ulus arasında verilen addır. Virüsün neden olduğu enfeksiyon, özellikle mide ve bağırsakları tesirler. Hastalık müddetince birey kendini halsiz sezer ve aralıksız kusar. Hastada düşük ateş, karın ve eklem sızısı da görülebilir. Hastaların yüzde 30 ’unda hiçbir semptom görülmeyebilir ama hasta sürekli virüs yayar. Hastalık başladıktan hemen sonra ve iyileştikten 3 gün sonrasına kadar bulaştırıcı tesiri devam eder. Bazı şahıslar 2 haftaya kadar taşıyıcı olabilir. Bu sebeple mide gribi büyük salgınlar halinde de görülebilir. Gastroentroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şule Şöhretli Koç, mide gribi hastalığıyla alakalı ehemmiyetli bilgiler verdi.

2 GÜN SONRA ORTAYA ÇIKABİLİYOR

Mide gribi hastalığında, bulgular virüsün alımından 24 – 48 saat sonra ortaya çıkar ve genellikle 1-2 gün devam eder. Virüs kısa vakitte tesirini kaybettiği için kalıcı bir zarar vazgeçmez, çok ciddi neticelere yol açmaz. Ancak hastalar su içemedikleri için susuz kalarak sağlık kurumu bakımına gereksinim dinleyebilir. Bu vaziyet ise genellikle minik çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi cılız bireylerde görülür. Çocuk ve yaşlılarda mide virüsü, daha ağır tablolarla kendini gösterebilir.

YİYECEKLER YOLUYLA BULAŞABİLİR

Nöroviruslar, enfekte olmuş bireylerin gaita dışkı ya da salgılarında bulunur. Dağılmaları da nörovirüsün şehir suları, besin ya da meşrubatlara bulaşması, bulaşlı yüzey ya da objelere değip ellerin ağza sürülmesi, hastalık bulguları gösteren şahıslarla dolaysız temas edilmesiyle misalin hastanın bakımını yaparak, besinlerini paylaşarak ya da aynı kaptan yiyerek hakikatleşebilir. Bir Hayli salgına lekeli ve hastalığın bulaştığı sularda yetişen kabuklu deniz hayvanlarının tüketimi de neden olabilir. Salatalar ve donmuş meyveler gibi öbür mahsuller de virüs görülebilir.

NASIL KORUNMALI?

* Bir insan tıpkı grip hastalığında olduğu gibi, yaşamı süresince bir hayli defa nörovirusle enfekte olabilir. Hastalığın rastgele bir aşısı bulunmadığı için enfeksiyondan korunmanın yolu hijyen ve paklik kaidelerine uymaktan geçiyor.

*Özellikle tuvalet sonrası, yemek hazırlamadan ve yemeden evvel eller iyice yıkanmalı.

* Meyve ve sebzeler pişmeden yenecekse, iyice yıkanmalı.

* Lekeli yüzeyler, kapı kolları, mobilyalar arınılmalı ve dezenfekte edilmeli.

* Hastalık geçirildikten sonra virüs bulaşmış, çarşaf, giyecek, örtü gibi çamaşırlar yüksek ısıda su ve sabunla hemen yıkanmalı.

*Şehir sularında mesele varsa kaynatılıp soğutulduktan sonra kullanılmalı. 

*Enfeksiyonu olan şahıslar, hastalıkları sırasında yemek hazırlamamalı.

*Nörovirüsle oluşan hastalığa karşı semptomları önleyici rehabilitasyonlar haricinde rastgele özel bir ilaç bulunmuyor. Hastalıkta bol akışkan alınması öneriliyor. Akışkan kaybını, ağızdan alarak karşılamayan yaşlı ve çocuk hastalara damar yolundan akışkan verilmesi gerekiyor.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.