Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

GASTROÖZEFAGEAL REFLÜ

29.05.2021
18
GASTROÖZEFAGEAL REFLÜ

Mide içeriğinin asidinin patolojik biçimde mideden özefagusa yemek borusuna doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü dür. Hastalar göğüs kafesinin artta yanma heartburn şikayeti ile müracaat etebilirler. Bazen yemek borusunun arttaki yanmanın yanı gizeme ağza yiyeceklerin ve acı suyun gelmesidir. Özefageal reflü sıklıkla yemeklerden sonra olur.

Gastroözefageal reflü hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıktır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada cemiyetin %20 sinde gastroözefageal reflü hastalığı bulunmuştur.

NEDENLERİ NELERDİR?

Gastroözefageal reflü hastalığının semptomlarının belirtilerinin orijininde yemek borusunun uzun bir zaman, fazla ölçüde mide asidik içeriği ile teması yatmaktadır.

Mide asidik içeriğinin yemek borusu ile uzun süreli teması yemek borusunda zarara yol açar ve bu da yanma hissine neden olur. Banal olarak yemek borusunun alt ucundaki alt özefagus sfinkteri dediğimiz adaleden oluşmuş kapak eşi bir yapı vardır. Bu yapı asidin yemek borusuna geri kaçmasını önleyerek midenin içinde kalmasını sağlar. Reflü hastalığında ise bu sfinkter sık aralıklar ile rahatlar ve mide asidik içeriği yemek borusuna geri kaçar.

KOPMLİKASYONLARI NELERDİR?

Şayet reflü rehabilitasyon edilmezse ciddi karmaşıklıklarla izleyebilir. Misalin yemek borusunda darlık, kanama ve mukozada preillet hastalıközillet hastalık evveli bir ekip farklılıklara barrett özefagusu neden olabilir. Sizi ve hekiminizi uyarması gereken semptomlar şunlardır;

1- Yutma eforluğu disfaji

2- Kanama

3- Boğulma hissi, öksürük, ses kısıklığı

4- Kilo kaybı

Birçok hastadan asidin yukarıya gelmesi, yaşam stili farklılıkları ve ilaçlarla hakimiyet edilebilir.

YAŞAM STİLİ FARKLILIKLARI NELERDİR?

1- Sigara vazgeçilmelidir. Tütün asidi dengeleyen gözetici mekanizmalara hasar verir.Asit yapımını uyararak ve yemek borusu ile mide arasındaki adalelerin hafiflemesine de yol açarak asit reflüsüne yol açar.

2- Gazlı ve asitli meşrubatlardan uzak durulmalıdır.

3- İçki, çikolata,kafein, kahve, çay, yağlı, baharatlı besinler ve domates gibi asidi çoğaldıran besinlerden kaçınılmalıdır.Kilo verilmesi önerilir.Yatmadan en az 3 saat evvel yemek sona erdirilmelidir.Yatağın baş ucunun kaldırılması gece süresince asit reflüsünü önleyecektir.Sıkı kemer ve kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

İLAÇLARLA REHABİLİTASYON

Gastroözefageal reflü hastalığının organik bir nedeni vardır. Genelde yalnızca yaşam stili farklılığı ile önlenemez gastroözefageal reflü hastalığında medikal rehabilitasyon çok ehemmiyetli bir yer meblağ. Medikal rehabilitasyonda yer alan anti asit grubu ilaçlar yemek borusunu gözeterek ve mide asiditesini bastırarak rehabilitasyona destekçi olurlar. Hekiminizin teklifi ile alınır. Mide asidini bastıran H2 blokerleri ve prbitkion pompa inhibitörleri denilen ilaçlar da hekiminizin öngöreceği dozlarda kullanılmalıdır.

Medikal rehabilitasyon ile hastaların çoğunda gastroözefageal reflü hastalığının belirtileri önlenebilir. Bu ilaçların yanı gizeme asidin yemek borusundan mideye alt doğru geçişini basitleştiren Prokinetik ilaçlar da rehabilitasyonda yer alırlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.