Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hemoroidde Lastik Band Ligasyonu

16.06.2021
14
Hemoroidde Lastik Band Ligasyonu

İşlem, iç hemoroid memesinin tabanına lastik bir band yerleştirerek basura giden kan akımının yasaklanması esasına sabreder. Kan dolaşımı kesilen hemoroid memesi birkaç gün içine can verir ve dışkılama esnasında düşer.

Hangi hemoroidlere uygulanır?

Lastik band ligasyonu tekniği 1,2 ve 3. derece iç hemoroidler için kullanımı uygundur. 4. derece hemoroidlerde yeterli bir rehabilitasyon usulü değildir. Dış hemoroidlerde, boğulmuş hemoroidlerde, hemoroid ile beraber operasyon gerektiren başka hastalık varlığında uygulanmaz.

İşlem için bir hazırlık var mıdır?

Ligasyon operasyonu poliklinik koşullarında yapılabilir. Anestezi gerektirmez. Hastanın dışkısını yapmış olması yeterlidir. Kısa süreli 5-15 dk bir işlemdir

Tek seansta işlem biter mi?

Genellikle bir seansta bir hemoroid memesine lastik band ligasyonu yapılır. Ancak hastanın gidişatına göre iki ayrı bölgeye de band yerleştirilebilir. Her insanda üç hemoroid memesi olduğundan genellikle üç seansta işlem bitirilmiş olur.

İşlem sonrası yapılması gerekenler var mı?

Sıcak su torbası üzerine bitkiurmak adale kasılmasını ve ağrıyı eksiltir. Gerekirse ağrı kesici kullanılabilir. içki içmemek, makata fitil dahil rastgele bir cisim sokmamak, aspirin gibi kanama yapıcı ilaçlardan kaçınmak ve kabız olmamak gerekir.

İşlemin yan tesirleri var mıdır?

İşlem sonrası ağrı olabilir. Bunun için sıcak su lastiğine bitkiurmak ve ağrı kesici almak yeterlidir. Seyrek yerleştirilen band çıkarılır.

Dokunun can verip düşmesi sonrası kanama olabilir, genellikle kendiliğinden durur.

Lastik bağlama usulü seyrek dış hemoroidlerin boğulmasını tetikleyebilir.

Seyrek enfeksiyon büyüyebilir. Bu gidişatta antibibitkiik kullanılır.

Op.Dr.Alaattin Öztürk
Genel Cerrahi Uzmanı
Sema Sağlık Kurumu / Maltepe / İstanbul

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.