Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mide Bulantısı Ve Kusma

23.04.2021
10
Mide Bulantısı Ve Kusma

Kusmak, karın çevresindeki adalelerin ani ve güçlü kasılması neticeyi midenin boşalmasıdır. Mide bulantısı ise kusacakmış gibi olmaktır.

Nedenleri

Gastroenterit : Birkaç mide bulantısı ve kusma nöbeti geçirdiniz, aynı zamanda ishal, baş sızısı ve ateşiniz var. Viral gastroenterit sindirim sistemi iltihaplanması veya viral enfeksiyon çocuklarda ve ergenlerdeki mide bulantısı ve kusmanın en sık görülen sebebidir. Ne kadar makûs da olsa, bu vaziyet genellikle tez çoğu defa 24 saat içinde geçer, bulgular birkaç gün daha sürebilir. Viral gastroenteritin rehabilitasyonu yoktur. Hastalık seyrini izlemelidir. Kendinizi daha iyi sezmek için kendiliğindene rehabilitasyon usulleri uygulayabilir ve bu vaziyetin en ciddi neticeyi olan su kaybını önleyebilirsiniz.

Besin zehirlenmesi : Mideniz bulanıyor ve kusuyorsunuz ve kısa vakit evvel bozuk bakteri bulaşmış gıdalar yediniz. Bir Hayli değişik bakteri türü besin zehirlenmesine yol açabilir. Mide bulantısı ve kusma genellikle bozuk besini yedikten 6 – 48 saat sonra başlar ve bu bulgular 1 – 2 gün içinde kendiliğinden geçer. O zamana kadar su kaybını önlemek için kendiliğindene rehabilitasyon usulleri uygulanmalıdır.

Kendi Kendini Rehabilitasyon Etme

Katı gıdalar yiyebileceğinizi sezdiğinizde mideye değmeyen, ekmek ve kraker gibi nişastalı gıdalarla başlayın, ama yağ yemeyin. Bir vakit için yağlı yemeklerden ve süt mahsullerinden kaçının.

Gebelik mevzubahisiyse, kraker veya kuru ekmeği deneyin. Gün süresince sık ve az yiyin.

Önleme

Vasıta yakalamasına karşı, yola çıkmadan bir saat evvel reçetesiz satılan bir ilaç alabilirsiniz sürücü sizseniz, sakın bu cins bir ilaç içmeyin, baş dönmesi yapar. Yola çıkmadan 15 dakika evvel bir adet, sonra dört saatte bir yan tesir yapmayan zencefil kapsülleri 400 miligramlık de içebilirsiniz.

Besin zehirlenmesine bağlı mide bulantısı ve kusmayı önleyebilmek için şu kaidelere uyun:

Sıcak yemekleri sıcak, soğuk yemekleri soğuk muhafaza edin; yemek pişirirken sık sık elinizi yıkayın; ham etin bulunduğu yere başka gıdalar koymayın; etleri iyice suları durulaşıncaya kadar pişirin.

Diğer Nedenler: İlacın yan tesiri, gebelik, gastrit, vasıta yakalaması, duygusal bozukluk, migren, ülser, başta yaralanma, menenjit, apandisit, akut glokom, diyafram fıtığı, safra kesesi taşı, uyuşturucuyu vazgeçme, bulimia gibi.

Çocuğunuzun Rehabilitasyonu

Kusan bir çocukta alttaki bulgulardan rastgele birisini görürseniz, şipşak acil destek isteyin: Üç saati geçen aralıksız karın sızısı, dilde kuruluk, anormal baş dönmesi, yeşil-sarı kusmuk.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.