Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Spastik Sütun – İrritabıl Barsak Belirtiyi

06.04.2021
24
Spastik Sütun – İrritabıl Barsak Belirtiyi

Kullanılan öteki adları: Pilorospazm, spastik kolitis, asapsal hazımsızlık, barsak nevrozu, fonksiyonel kolit, irritabıl sütun, sıkıntılı barsak belirtiyi, muköz kolit, laksatif kolit, fonksiyonel dispepsi.
İnce ve kalın barsakların anormal derecede çoğalmış spontan kendiliğinden hareketlerinin görüldüğü bir hastalıktır ve genellikle duygusal stresle çoğalış gösterir.

İrritabıl barsak belirtiyi, karın sızısı ve değişmiş barsak hareketlerinin birlikteliği şeklini kollanır. Vakanın sebebi kalın barsaklardaki adalelerin hareketlerinde mbitkiilite bir bozukluk alana gelmesidir; bununa beraber barsak yapısında rastgele bir farklılık yoktur.

Hastalık genellikle kadınlarda görülür ve en sık olarak 20-30 yaşlar arasında alana kazanç. Spastik sütun gelişimini basitleştiren nedenler arasında az lifli gıdalar harcamak, duygusal kasvetler ve laksatif ishal yapıcı ilaçalr kullanmak sayılabilir.

Toplumun takribî olarak %10-20 sinde irritabıl barsak belirtiyi ile geçimli belirtiler bulunmaktadır; ancak bunların çok az bir kısmı rehabilitasyon için sağlık kuruluşlarına başvuru etmektedir.

Korunma

İrritabıl barsak belirtiyi büyüme tehlikeyi yüksek olan şahıslar için şikayetlerin önüne geçmek her zaman muhtemel olamayabilir.

Belirtiler

– ishal

– ishal – kabızlık yarıyılları takribî 6 aylık yarıyıllar

– barsak hareketlerinin başlaması ile geçen ve yemekeri takiben ortaya çıkan karın sızısı

– aralıklı olarak karında hassasiyet

– karında kabarıklık, gaz ve akışkan hareketlerinin sezilmesi

– bulantı

– kusma

– iştah kaybı

– duygusal stres

– bunalım

Tanı emeli ile yapılan testlerde genelde rastgele bir anormal vaziyet tespit etilmez. 40 yaşın üzerinde yukarıyadaki şikayetlerle gelen hastalara kalın barsak illet hastalıki ihtimalini bertaraf etmek için endoskopi gerekebilir. Devamlı ishali olan genç hastalarda da endoskopi gerekebilir.

Ancak hastaların şikayetleri tipiktir.

Rehabilitasyon

Tedavinin emeli şikayetlerin ortadan kaldırılmasıdır. Perhizde farklılık yapmak, bazı hastalarda şikayetlerin giderilmesine takviyeci olur. Her hastaya iyi gelecek bir perhiz yoktur.

Diyetteki lifli gıdaları çoğaldırmak ve sindirim sistemini uyarabilecek besin ve meşrubatlardan kafeinli meşrubatlar uzak durmak bereketli olabilir. Öteki uygulanabilecek rehabilitasyon usulleri:

– anksiyete giderici uygulamalar kumpaslı egzersiz gibi

– yemeklerden evvel antikolinerjik ilaçlar almak

– şiddetli anksiyete ve bunalım vaziyetlerinde psikiyatrik rehabilitasyon

Sonuç

İrritabıl barsak hastalığı, yaşam boyu sürebilir; ancak şikayetler ugun bir rehabilitasyon ile eksiltilebilir veya tamamen ortadan kalkabilir.

Alana gelebilecek meseleler

– beslenme bozuklukları

– tedirginlik

– dehidratasyon su kaybı

– bunalım

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.