Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Baş Ağrısını Hafife Almayın !

10.04.2021
16
Baş Ağrısını Hafife Almayın !

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Aslan Tekataş, baş ağrısı ile alakalı rehabilitasyonun en ehemmiyetli evresinin bireyin sosyal yaşamındaki bir ekip farklılıklara gitmesi olduğunu söyledi.

Tekataş, “Bir baş ağrısı ayda 2’den fazla ise ve şiddetli bir baş ağrısı ise bunun rehabilitasyon edilmesi gerekiyor” dedi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği buluşma salonunda reelleştirilen ‘Baş Ağrıları’ mevzulu basın buluşmasında konuşan Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Aslan Tekataş, bugün için bilenen 300 çeşit baş ağrısı çeşidinin olduğunu belirtti. Tekataş, baş ağrısı olaylarında şahısların şuursuz ilaç kullanımının yanlış olduğunu dile getirerek, ‘”Benim baş ağrımı x bir ilaç kesiyor’ demek yanlış bir şey. Bir baş ağrısı ayda 2’den fazla ise ve şiddetli bir baş ağrısı ise bunun rehabilitasyon edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BAŞ AĞRISI İÇİN KESİNLİKLE HEKİME MÜRACAAT ETİN”

Bir baş ağrısının günler içerisinde, haftalar içerisinde veya aylar içerisinde giderek şiddetlendiği veya hiç geçmediği takdirde şahısların kesinlikle hekim takviyesine müracaat etmesi gerektiğini vurgulayan Nörolog Tekataş, “Gün içerisinde hiç düzelmesi olmuyorsa bu birey kesinlikle bir dayanak almak zorunda. Şahsını şikayetleri, aksırmakla, hapşırmakla, öksürmekle, cinsel ilişkiyle veya efor ile ortaya çıkıyorsa yeniden bu vaziyette bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekiyor. Baş ağrıdene başka vaziyetler tesir ediyorsa mesela yüksek ateş, şuur vaziyetinde farklılıklar, kafa karmaşıklığı gibi vaziyetler oluyorsa bir menenjit, beynin irini veya çeperlerin irini gibi vaziyetler neticesinde yeniden hekime müracaat etmesi gerekiyor” biçiminde konuştu.

10 YAŞ ALTI VE 50 YAŞ ÜZERİNDE BULUNANLAR DİKKAT!

Tekataş, baş ağrısının genel bir başlama yaşı olduğunu 10 yaş altı ve 50 yaş üzerindeki baş ağrılarının ciddi neticeleri olabileceğine değinerek, “Bir başka ehemmiyetli mevzu ise baş ağrısının başlama yaşı. Baş ağrısının genel bir yaşı vardır. Genellikle kadınlarda çok sık gözükür ve faize çağının hastalığıdır. Bu çağların dışındaki baş ağrıların dışında kesinlikle yeniden bir sağlık kuruluşuna müracaat etilmesi gerekiyor. Mesela 10 yaş altında ve 50 yaş üzerinde ki baş ağrılarında kesinlikle alakalı daldan bir hekimle görüşülmesi gerekiyor” diye konuştu.

MİGREN BAŞ AĞRISI 4 İLA 72 SAATARARINDA SÜRER”

Migren baş ağrısının öteki baş ağrısı çeşitlerinden ehemmiyetli olduğunu, ayırt edilmesi ve rehabilitasyon edilmesi gerektiğini belirten Tekataş, “Altını çizmemiz gereken bir öteki ehemmiyetli mevzu migren baş ağrısının öteki baş ağrılarından ayırt edilmesi. Zira çok sık tesadüftüğümüz bir şey. Öteki baş ağrıları genellikle tek taraflı baş ağrılarıdır, migren baş ağrıları ise genellikle zonklama şahsiyetinde, kalp atar gibi bir baş ağrıdene sahiptir. Onun dışında şiddeti hafif veya orta şiddetlidir. Genellikle bulantı veya kusma ikisi birlikte olabilir, tek başına birisi de olabilir ve baş ağrıdene eşlik eder. Migren baş ağrıları hücumlar halinde kazanç. Muhakkak bir süresi vardır. Vasati 4 ila 72 saat arasında sürer” dedi.

“BAŞ AĞRISIYLA ÇABADA EN EHEMMİYETLİ ADIM GÜNLÜK YAŞAM BİÇİMİNİ DEĞİŞTİRMEK” Tekataş, baş ağrıdene sahip olan şahısların rehabilitasyon sürecinde atabilecekleri ilk ve ön ehemmiyetli adımın günlük yaşam stillerini değiştirmek olabileceğini belirterek, “Baş ağrıdene sahip olan şahısların yaşam biçimlerini değiştirirlerse baş ağrılarından kurtulma uğurları var. Mesela, bir gerilim tipi baş ağrısı stres; kasvetle ortaya çıkıyor. Bireyler o civarlardan kendilerini uzak yakalayabiliyorlarsa, baş ağrılarından kurtulabilirler. Mesela, baş ağrıdene sahip olan bireyler, mevsimler geçişlerde kendilerine dikkat edebilirlerse baş ağrısından kurtulabilirler. Mesela, lodoslu havalarda dışarı çıkmamak, çok sıcak havalarda dışarı çıkmamak gibi usullerle bireyler baş ağrısının önüne geçebilir. Baş ağrıları bazı besinlerle de alakalı olabilir. Bazı migren hastaları çok eksantriktir şarapla, çikolatayla, domates gibi gıda ve meşrubatlarla baş ağrılarının tetiklendiğini söylerler. Bazı hastalar da uykusuzluk veya fazla uyku ya da açlıkla veya fazla yemeyle baş ağrılarını tetiklediklerini söylerler. Şahısların günlük yaşam biçimlerini değiştirmesi baş ağrıların rehabilitasyonunda bir numaralı ve en ehemmiyetli düzeydir” biçiminde konuştu.

“BİR BAŞ AĞRISI AYDA 2’DEN FAZLAYSA REHABİLİTASYON EDİLMESİ GEREKİYOR”

Şuursuz ve yanlış ilaç kullanımlarının güzel olmayan neticeler doğurabileceğini vurgulayan Nörolog Tekataş, “Ağrı kesiciye ağrıyla karşılık verebiliyor. Onun için şuursuz bir biçimde ağrı kesici kullanılmaması gerekiyor. ‘Benim baş ağrımı x bir ilaç kesiyor’ demek yanlış bir şey. Bir baş ağrısı ayda 2’den fazla ise ve şiddetli bir baş ağrısı ise bunun rehabilitasyon edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.